آیا می‌توانیم نام برند منفی برای کسب وکارمان انتخاب کنیم؟

انتخاب اسم برند
604 بازدید

آیا می‌توانیم نام برند منفی برای کسب وکارمان انتخاب کنیم؟


یکی از کلماتی که بسیار زیاد و پرتکرار در چندمدت اخیر از افرادی که دنبال ساخت نام برند هستند، می‌شنویم «بار منفی» است. بسیاری افراد و مدیران، نام‌های تجاری پیشنهاد‌ی (نام برند) را به این بهانه رد می‌کنند که بار منفی دارد.

اما واقعیت این است که برخی نام‌های برند انتخابی که تصور می‌شود بار منفی دارند، اتفاقا اگر هوشمندانه به کار بروند بسیار قدرتمند هستند!

در این مقاله می‌خواهیم برایتان توضیح دهیم که چگونه تصور منفی بودن باعث می‌شود نام‌های برند قدرتمندی را نادیده بگیریم.

ابتدا بگذارید با چند مثالی که برای ما پیش آمده، برایتان توضیح دهیم که تصور بار منفی برای برخی نام‌های برند چقدر شایع است.

تصور بار منفی برای نام‌های تجاری

دوستی داریم که چندی پیش قصد خرید یک دامین برای وبسایتش داشت. نام دامین مورد نظرpotk.ir بود. قیمتی هم که این دوست ما برای خرید این دامین پرداخت کرده بود به نسبت مناسب بود، یعنی حدود یک میلیون تومان.

البته در جریان هستید که قیمت عادی این دامنه حدود ۱۶هزار تومان است! اما مجموعه‌ دارانی هستند که این دامنه‌ها را خریداری کرده‌اند و گاهی می‌فروشند.

دوستمان تعریف کرد که به شخص فروشنده گفته است: آیا از این نام‌های دامین خاص باز هم دارید؟ او پاسخ داده بود: بله مثلا sini.ir را هم دارم.

وقتی دوستم قیمت آن دامین را جویا شده بود در پاسخ کلمه ۵۰ میلیون تومان را شنیده بود!

بعد که دوستمان پرسیده بود پس چرا دامین پُتک دات آی آر را به نسبت این قدر ارزان‌تر به او فروخته‌اند، فروشنده در پاسخ گفته بود: چون پُتک بار منفی دارد!

آخ، زمانی که دوستمان این داستان را برای ما تعریف کرد، داغ دلمان تازه شد و یاد یکی از پروژه‌های ساخت نام برند اخیرمان افتادیم.

ما تلاش و زمان بسیار زیادی برای انتخاب و ساخت سه نام برند کرده و گذاشته بودیم، یکی از این نام‌ها به شدت قدرتمندتر بود و هم‌زمان چند کلید ساخت نام برند را در خود نهفته داشت:

 • استعاره‌ای
 • تصویری
 • مرتبط با خدمات یا محصول مورد نظر
 • دارای قابلیت تمایز بسیار بالا و در خاطرمانی بالا
 • دامین اینترنتی آزاد
 • بسیار متفاوت از رقبا

 

اگر می‌خواهید با این کلیدهای انتخاب نام‌های برند آشنا شوید مقاله زیر را بخوانید

« کلیدهای طلایی انتخاب اسم برند | چگونه اسم برند قدرتمندی انتخاب کنیم؟»

خلاصه که به نظر ما آن نام پیشنهادی یکی از بهترین نام‌های برند موجود بود که تا به امروز ساخته‌ایم!

اما در کمال تعجب و زمانی که پروژه تحویل کارفرما شد، علاقه بیشتری به نام‌های دوم و سوم که به نظر خودمان در رتبه‌های بعدی قرار داشتند نشان داده شد. زمانی که علت را جویا شدیم، پاسخ این بود:

بار منفی. آخ که همه همکاران ما در مجموعه هزارمدیر دلمان می‌خواست سرمان را بکوبیم به دیوار! بار منفی از نظر کی؟

مدیر عامل عزیز، در مورد نام‌گذاری نظر و حس شخصی همه چیز نیست! اگر خواستی برای فرزندت نام بگذاری به حس شخصی‌ات تمام و کمال توجه کن ولی نه برای نام برندت.

برای این مورد، نظر مشتریان و مخاطبان و بازار مهم است. ذهن مشتریان است که اهمیت دارد و نه من و شما…

مردم بسیاری از نام‌هایی که شما فکر می‌کنید بار منفی دارند را دوست دارند. همین حالا چند هنرپیشه فیلم و سریال می‌شناسید که نقش‌های منفی دارند ولی مورد علاقه مردم هستند؟

بگذارید چند نام برند قدرتمند که در دورانی به نظر می‌رسیده بار منفی دارند را برایتان مثال بزنیم.

کاتر پیلار

caterpillar

آیا به نظر شما کرم هزارپا به عنوان نام یک برند دارای بار منفی هست یا نه؟

اگر نیست که هیچ، اما اگر هست که باید بگویم یکی از قدرتمندترین کمپانی‌های دنیا سال‌های سال است که نامش کرم هزارپا است!

بیش از ۱۰۰ سال پیش، این نام را عکاس شرکت تراکتورسازی به مدیرعامل وقت پیشنهاد داد، چون تراکتور‌های‌ تولیدی آن‌ها شباهت زیادی به این گونه کرم‌ها داشتند.

مدیرعامل هم جرأت کرد و این نام برند قدرتمند به وجود آمد!

بیتل

Bittle

اگر نام برندتان قرار باشد که سوسک باشد، نظرتان چیست؟

به احتمال زیاد شما هم می‌گویید: اه اه چندشم شد!

اما فولکس واگن برای بازار جهانی و علی‌الخصوص آمریکا، با جرأت تمام نام بیتل یا همان سوسک را روی اتوموبیل‌اش گذاشت. ماشینی که طی سالها بیش از نیم میلیون دستگاه فقط در آمریکا فروش داشته است!

چرا فولکس واگن این نام را برای خودرویش انتخاب کرده؟ چون دقیقا شبیه سوسک است. چه ایرادی دارد؟ یک نام استعاره‌ای، مرتبط با ظاهر محصول و مهم‌تر از همه نامی متمایز.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله زیر را بخوانید:

انتخاب اسامی غیرمعمول برای برند

 

بستنی دراکولا

چند سال پیش در بازار با یک نام برند جدید و  جالب مواجه شدیم: بستنی دراکولا! بله درست خواندید، بستنی دراکولا.

کاله برند معتبر لبنی و گوشتی ایرانی از سری بستنی‌های جیتو، یک بستنی یخی جدید ساخته با نام دراکولا! جنس بستنی قرمز است و رنگ دهان پس از خوردن آن سرخ می‌شود.

مطمئن هستیم که اگر این نام را به بسیاری از مدیران عامل یا مدیران برند شرکت‌های ایرانی پیشنهاد داده بودیم یک ریال هم به ما پول نمی‌‌دادند و به احتمال زیاد به ما می‌گفتند: آقایان خودتان را مسخره کرده‌اید؟ یا می‌خواهید خانواده‌ها ما رو مسخره کنند؟ این کلمه پر از بار منفی است و از این حرف‌ها!

اما دم کاله گرم. آفرین به جسارت مدیرعامل، مدیر برند، مدیر بازاریابی و خلاصه هر کسی که این قدر جسور است و همچنین نام متمایزی را برای محصولش انتخاب کرده است.

—***—

در پایان باید تأکید کنیم افراد زیادی با توهم بار منفی بسیاری نام‌های برند خوب و قدرتمند را از دست می‌دهند. دوستان خوب بار منفی یک واژه اشتباه و کاملا ادراکی در ساخت نام برند است، چون هیچ معیار درستی برای آن تعریف نشده است.

گاهی همین نام‌هایی که شما فکر می‌کنید بار منفی دارند، از نظر بازار بسیار جذاب و درخاطرمان هستند. هر چند که باید دقت کنیم گاهی ممکن است نام‌های انتخابی ما واقعا منفی و مضر باشند.

در کنار دو مقاله‌ای که در میانه مطلب به شما معرفی شد می‌توانید از محتوای زیر هم برای انتخاب نام دامین و وبسایت بهره ببرید:

آموزش انتخاب نام وبسایت و دامین

 

درباره احسان مهدی‌نژاد و هزارمدیر بیشتر بدانید

 

احسان مهدی‌نژاد
احسان مهدی‌نژاد نویسنده حوزه برند

 

 

فرم مشاوره رایگان انتخاب اسم برند

دوست عزیز با تکمیل اطلاعات دقیق در این فرم می‌توانید از مشاوره کوتاه و آنلاین رایگان مجموعه هزارمدیر بهره‌مند شوید. ضمن این که در پاسخ به شما ما احتمالا برخی روش‌های رایگان و برخی روش‌های مبتنی بر هزینه را نیز به شما معرفی خواهیم کرد.
ضمنا اگر پیش از این اسامی‌ای انتخاب کرده‌اید و بین آن‌ها مردد هستید نیز در همین قسمت بنویسید

(Visited 329 times, 1 visits today)
اشتراک گذاری با دیگران :

7 نظر در “آیا می‌توانیم نام برند منفی برای کسب وکارمان انتخاب کنیم؟

 1. محمدرضا رضائی می گوید :

  جناب مهدی‌نژاد

  برای طرح موضوع از مثال‌های جالب و ملموسی استفاده کردید. به خصوص مثال ابتدایی مقاله که درباره دامنه‌های اینترنتی بود. چیزی که خود من چند بار با آن روبرو شدم.

 2. علیرضا سیف می گوید :

  با سلام خدمت استاد عزیز و گرامی
  در این مقاله زیبا به نکاتی بسیار ارزشمند و کاربردی اشاره نمودید
  سیف

 3. علی بهرام پور می گوید :

  بسیار جالب و کاربردی
  با تشکر از مطالبی که در اختیار ما قرار می دهید استاد

 4. امین دولت شاه می گوید :

  درود بر شما. مطالب خوبی داشت. نکاتی که در انتخاب نام تجاری میتونه به خیلی از مدیران و کارآفرینان کمک کنه. انتخاب نام تجاری خوب از عوامل موفقیت کسب و کار هست. تشکر از شما جناب مهدی نژاد عزیز.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *