آموزش انتخاب نام سایت و دامین

انتخاب نام دامین و وبسایت
715 بازدید

آموزش انتخاب نام سایت و دامین

حق دارید اگر مثل بسیاری از صاحبان برندها هنگام راه اندازی سایت اینترنتی در انتخاب نام آن دچار چالش شوید یا به اصطلاح خودمانی گیر کنید.

یک سایت خوب و روزآمد، درگاه ارتباطی برند شما با مشتریان است و نام سایت هم اولین چیزی که است مشتری با آن مواجه می‌شود.

پس شکی نیست که انتخاب نامی‌ زیبا و حرفه‌ای از ضروری‌ترین کارهایی است که باید برای وب سایت برند خودتان انجام دهید.

حتما دوست دارید بدانید که چگونه می‌توانید با طی مسیری سریع و در عین حال تکنیکی نام برند قدرتمندی برای سایت خودتان برگزینید.

ما زمان زیادی را برای تحقیق درباره چگونگی انتخاب نام‌های تجاری موفق ایرانی و بین‌المللی که نام سایت هم زیرمجموعه آن‌هاست صرف کرده‌ایم.

علاوه بر تالیف کتابی در این زمینه با عنوان «نام‌های تجاری تنبل زرنگ خنثی»، بیش از ۱۸۰ پروژه  نام برند و نام تجاری که انتخاب نام سایت در آنها بخش مهمی‌ از کار بوده است را نیز انجام داده‌ایم.

طی هفت سال گذشته و در حال انجام پروژه‌ها، الگوهایی کاملا بومی‌و ایرانی برای انتخاب نام یافته‌ایم که می‌توان از آن‌ها برای سایت هم استفاده کرد. نتیجه تحقیقات و تجربیات پروژه‌های گذشته را اینجا با هم جمع کردیم تا مقاله‌ای جامع برای انتخاب نام سایت بنویسیم و آن را با شما به اشتراک بگذاریم.

این مقاله با بیان اصول و قواعد حرفه‌ای شما را در انتخاب نام سایت یاری می‌کند و پس از مطالعه آن می‌توانید نامی‌ مناسب برای سایت برندتان انتخاب کنید.

پس با ما همراه شوید تا با هم به سرزمین الگوهای نام‌گذاری سایت وارد شویم.

روشهای انتخاب نام برای وبسایت
روشهای انتخاب اسم برای وبسایت

—***—

قبل از آن‌که درباره الگوهای انتخاب نام سایت صحبت کنیم باید بدانیم که انتخاب نام سایت مانند هرنام برند دیگری یک کار حرفه‌ای است که اصول خودش را دارد. اگر انتخاب نام سایت را بر عهده شرکت‌ها یا اشخاصی که کار راه‌اندازی فنی سایت را انجام می‌‌دهند بگذارید، مطمئنا به اسامی‌ بسیار معمولی و نه‌چندان قدرتمندی خواهید رسید.

این هم طبیعی است چون این عزیزان، عموما تخصصی در این زمینه ندارند، همین‌طور که ما تخصص برنامه نویسی لازم را برای راه‌اندازی فنی سایت نداریم!

نکته دیگری که اهمیت انتخاب نام مناسب و حرفه‌ای برای سایت را دو چندان می‌کند، آزادی عمل و قدرت مانوری است که برای انجام این کار در مقایسه با نام شرکت و یا برندهای تجاری دارید.

اگر تاکنون برای ثبت شرکت یا ثبت یک نام برند در ایران اقدام کرده باشید می‌دانید که کار بسیار پیچیده‌ و زمان‌بری است.

برای نام شرکت که ابدا نمی‌توانید روی اسامی‌ یک یا دو یا حتی سه سیلابی حساب کنید و باید به فکر نام‌های طولانی، چهار، پنج یا شش سیلابی باشید.

بعلاوه شما نام‌های زیادی را برای تایید به اداره ثبت شرکت‌ها می‌فرستید و در نهایت با فقط تعداد  تعداد کمی‌از آن نام‌ها و تازه با آن‌هایی که ترکیباتی عجیب و غریب دارند موافقت می‌شود!

برای نام برند یا همان علامت تجاری ثبت‌شده هم سخت‌گیری‌های زیادی از نظر لاتین بودن و یا مشابهت با دیگر نام‌های موجود اعمال می‌شود.

اما هیچ‌کدام از این محدودیت‌ها در رابطه با انتخاب نام سایت و نام دامین مناسب برای شما وجود ندارد.

اگر شما بتوانید یک نام سایت یا دامنه اینترنتی دلخواه را تصاحب کنید، هیچ شخص و شرکتی در دنیا نخواهد توانست که این نام را از شما بگیرد.

مگر درموارد خاصی که تخلفات قانونی انجام شده باشد.

پس می‌بینیم که با توجه به سختی ثبت نام برای شرکت و  نام برند، به نام زدن یک دامنه سایت جذاب، شیک و حرفه‌ای برای شما مثل آب خوردن است.

البته همین‌جا یادآوری کنیم که انتخاب نام سایت هرچند خیلی مهم است، اما همه چیز نیست!

و این کار هم مثل بسیاری مسائل دیگر مانند:

 • استراتژی کسب و کار شما
 • کالا و خدماتی که ارائه می‌کنید
 • سابقه حضورتان در بازار
 • مدیریت فروش و خدمات کسب و کارتان
 •  همچنین رنگ و لوگو، فونت و شعارهای تجاری و تبلیغاتی شما

همگی با هم برای کسب وکارتان یک برند می‌سازند. اما فعلا فقط روی انتخاب نام مناسب برای سایت و الگوهای حرفه‌ای آن تمرکز کنیم.

آموزش انتخاب نام برای وبسایت
آموزش انتخاب نام دامین و وبسایت

الگوی اول انتخاب نام سایت و نام دامین: نام‌های عصاره‌ای

عصاره‌گیری روشی بسیار تکنیکی و کاربردی برای انتخاب نام سایت و نام دامین است. برای استفاده از این روش ابتدا باید ترکیبی جالب از واژه‌های کلیدی کلماتی که کسب و کارتان را توصیف می‌کنند بسازید.

سپس با گرفتن عصاره واژه‌های این ترکیب به نام ابداعی خود برسید.

بهتر است این روش را با یک مثال توضیح دهیم تا روشن‌ شود.

فرض کنید مالک برندی هستید که قصد دارد یک مجموعه آنلاین در زمینه امور کشاورزی تاسیس کند.

اگر بخواهید کلمات کلیدی که خدمات سایت شما به مشتریان را توصیف می‌کند فهرست کنید احتمالا می‌توانید به این واژه‌ها اشاره کنید:

 • کشاورزی
 • مزرعه‌داری
 • نهاده‌های کشاورزی
 • اعتماد
 • اطلاعات به روز و دقیق
 • حامی
 • و….

حالا بیایید از میان این واژه‌‌ها یک ترکیب بامعنی و زیبا بسازیم. مثلا: «سایت مورد اعتماد کشاورزی» این البته فقط یکی از ده‌ها یا شاید حتی صدها ترکیبی است که می‌توانیم از تلفیق کلیدواژه‌های انتخابی بالا داشته باشیم.

حالا باید با عصاره‌گیری نام برند یا نام سایت و فروشگاه اینترنتی‌مان را از ترکیب بالا بیرون بکشیم. ترفندی که به کار می‌بریم استفاده از سرواژه‌هاست؛

یعنی ابتدای کلمات را کنار هم قرار می‌دهیم تا نامی‌زیبا ساخته شود.

مثلا ساماک (Samak)؛ سرواژه‌ «سا» از کلمه سایت، «م» از کلمه مورد، «ا» از کلمه اعتماد و «ک» از کلمه کشاورزی به دست آمده‌اند.

این نامی‌است کاملا جدید و ساخته و پرداخته خودمان که با ترفند عصاره‌گیری برای برندمان ساخته شده است.

اموزش انتخاب نام دامین
چطور برای سایت اسم انتخاب کنیم؟

برای این که موضوع کمی‌بیشتر جا بیفتد از همان کلیدواژه‌های بالا یک نام برند دیگر می‌سازیم.

ابتدا ترکیب «سایت نهاده‌های کشاورزی» را انتخاب می‌کنیم. حالا با عصاره‌گیری و ترفند سرواژه‌ها می‌توانیم هرکدام این نام‌ها را برای سایتمان برگزینیم:

 • سانهاک
 • ساینک
 • سانهاکشا

می‌بینید که تا چه اندازه می‌توان از عصاره کلیدواژه‌های اصلی کسب‌وکارمان برای انتخاب نام برند و سایت استفاده کرد. این اسامی‌ همگی در خود قدرت واژگان اصلی کسب وکار ما یعنی اعتماد، کشاورزی و سایت را دارا هستند.

این سبک انتخاب نام برای برند یا سایت امکان ثبت قانونی یا ثبت دامین را به شدت بالا می‌برد، چون این اسامی‌کاملا ساخته خودتان و جدید هستند!

آموزش انتخاب نام برای وبسایت
چطور برای سایت اسم انتخاب کنم؟

نکته‌ای اما در این روش وجود دارد و آن این است که این ترکیبات لازم است حتما صدادار باشند و نه این که صرفا فقط چند حرف بدون صدا را کنار هم قرار دهیم.

اگر نخواهید نام برندتان را ثبت قانونی کنید یا این که بخواهید بعدا از گزینه کارت عضویت بازرگانی برای انتخاب نام برندتان استفاده کنید، می‌توانید از اسامی‌لاتین نیز استفاده کنید. کافی است ترکیب واژگانی که ساخته‌اید را به انگلیسی ترجمه و سپس با استفاده از ترفند سرواژه‌ها از آن‌ها نامی‌برای سایتتان انتخاب کنید.

برای ساخت نام‌های عصاره‌ای ماشین نام‌سازی هزارمدیر می‌تواند کمک بزرگی به شما کند و صدها نام انتخابی به ارمغان بیاورد!

اگر به کلیدواژه‌های خوبی برای کسب و کارتان رسیده باشید می‌توانید این کلیدواژه‌ها را وارد ماشین‌ نامسازی که ما ابداع کرده‌ایم کنید و به صدها نام برسید.

انتخاب نام برای برند
اولین ماشین نامسازی رایگان ایران ( روی عکس بالا کلیک کنید)

ماشین نام‌سازی رایگان هزارمدیر

این ماشین نام‌سازی حاصل سال‌ها کار ما روی ساخت نام برند و نام سایت است و با اقتباس از نمونه‌های بین‌المللی و بومی‌کردن آنها ساخته شده است.

 

الگوی دوم انتخاب نام سایت و نام دامین: نام‌های استعاره‌ای

استعاره کلمه یا جمله‌ای است که خودش اصل موضوع نیست اما به صورت غیر مستقیم به موضوع مورد نظر ما اشاره می‌کند.

به عنوان نمونه، ضرب‌المثل‌ها یکی از قدرتمندترین انواع استعاره‌ها هستند. مثلا زمانی که می‌گوییم دیوار موش داره، شنونده به سرعت متوجه می‌شود که باید حواسش به صحبتهای خودش باشد چون احتمال جاسوسی وجود دارد.

از استعاره در برندسازی استفاده فراوانی می‌شود و ما نام‌های تجاری ایرانی و بین‌المللی بسیاری را می‌توانیم مثال بزنیم که بر اساس استعاره ساخته شده است.

اگر در میان سایت‌های بومی مشهور بگردید نام‌های استعاره‌ای فراوانی پیدا می‌کنید.

 • سایت دیوار که نامش استعاره از محلی است که آگهی‌ها روی آن نصب می‌شوند.
 •  سایت آپارات استعاره از امکاناتی است که با استفاده از آن می‌توانید فیلم تماشا کنید.

این نام قدرت تصویرسازی خوبی هم دارد و با استفاده از تصاویر دستگاه آپارات و پخش‌فیلم می‌تواند برای طراحی لوگو هم به کار برود.

انتخاب اسم برای سایت
انتخاب اسم برای وبسایت

الگوی سوم انتخاب نام سایت و نام دامین: نام‌ مرتبط با کالا یا خدمات

شیوه انتخاب نام سایت متناسب با کالا یا خدماتی که سایت ارائه می‌کند شیوه‌ای است که بسیار مورد استقبال قرار می‌گیرد.

برای مثال، شرکتی که قصد دارد در زمینه خدمات خودرو نشانی سایتی را تصاحب کند، ترجیح می‌دهد که از واژه ماشین یا انگلیسی car در نام تجاری‌اش استفاده شود. پس اگر بتوانید یک نام متمایز و زیبا و در عین حال مرتبط با کالا و خدمات خود انتخاب کنید برای نام سایت شما بسیار راهگشا خواهد بود.

مثلا در بین سایت‌های ایرانی مشهور که از نام‌های مرتبط با خدمات استفاده کرده‌اند می‌توانیم به سایت دیجی‌کالا و برند خوشخواب اشاره‌ کنیم.

روشهای انتخاب اسم سایت
آموزش انتخاب نام سایت

الگوی چهارم انتخاب نام سایت و نام دامین: نام‌های حاوی شخصیت

یکی از نام‌های تجاری معروف که سال‌های سال است در ایران مورد استقبال گرفته نام پنگوئن است.

اگر امروز به فروشگاهی بروید و بگویید که پنگوئن می‌خواهم می‌توانید مطمئن باشید که فروشنده به شما کیسه فریزر خواهد داد.

این نام دارای شخصیت است؛ یک شخصیت حیوانی.

نام خلاقانه برای برند
انتخاب نام برای کسب وکار و سایت

مثالی از یک سایت که از شخصیت بهره گرفته سایت بسیار موفق سرکار خانم دکتر چشمه اعلایی با نام گیس‌گلابتون است. این سایت از یک شخصیت انسانی مشهور استفاده کرده و به سختی ممکن است فراموشش کنید.

این نام علاوه بر شخصیت انسانی دارای قابلیت تصویری قدرتمندی هم هست.

به‌طور کلی نام‌های دارای شخصیت‌ها، که می‌تواند شخصیت حیوانی و یا شخصیت انسانی و تاریخی باشد، گزینه‌های مناسبی برای انتخاب نام سایت و برندهای تجاری هستند.

نام‌های تجاری بین‌المللی فراوانی را از این دست که برندهای معروفی از آن‌ها استفاده کرده‌اند می‌توانم برایتان بربشماریم:

 • نایکی نام یک الهه باستانی
 • اوراکل همچنین نام یک خدای باستانی
 • گرین جاینت یا غول سبز که علامت تجاری معروف یک شرکت مواد غذایی سبزیجات
 • استارباکس نام شخصیت ناخدادوم رمان موبیدیک یا نهنگ سفید
انتخاب نام دامین
انتخاب نام فروشگاه اینترنتی

همان‌طور که احتمالا خودتان هم متوجه شدید برخی از این نام‌ها خیلی هوشمندانه همزمان از استعاره‌‌ و تصویرسازی هم استفاده کرده‌اند.

مثلا پوما به عنوان یک شیر کوهی تیزپا نام استعاره‌ای هم هست و نشان از قدرت و ورزش دارد. همچنین تصویر قدرتمندی هم برای لوگوی برند دارد.

الگوی پنجم انتخاب نام سایت و نام دامین: نام‌های ترکیبی

نام‌های ترکیبی که معمولا از ترکیب دو واژه کامل یا دو نیم‌واژه تشکیل شده‌اند الگوی دیگری هستند که امروزه برای برگزیدن نام‌های تجاری بسیار پرطرفدارند.

در کتاب، «نام‌های تجاری تنبل زرنگ خنثی»، آورده‌ایم که یکی از دوستان نام ترکیبیPENZA  را انتخاب کرده بود که ترکیب دو قسمت اول نام و نام خانوادگی‌اش است: پندار+ زاهدی

سایت‌های مطرحی در دنیا و همچنین برخی سایت‌های فارسی وجود دارند که نام خود را از همین تکنیک نام‌های ترکیبی برداشته‌‌اند.

برای مثال سایت بلاگفا از همین الگو و با ترکیبی از واژه‌های وبلاگ و فارسی نام خود را ساخته است.

آموزش انتخاب نام برای وبسایت فروشگاه
انتخاب نام برای فروشگاه اینترنتی

الگوی ششم انتخاب نام سایت و نام دامین: نام‌های غیرمعمول

اگر می‌خواهید خدماتی غیرعادی و متمایز را در سایتتان ارائه دهید می‌توانید و حتی شاید بهتر است که برای انتخاب نام آن هم غیرمعمول و متمایز باشید!

زمانی که شرکای گوگل، لری پیج و سرگی برین قصد داشتند که  یک موتور جستجوی متفاوت راه‌اندازی کنند برای انتخاب نامش همین کار را کردند؛

گوگل واژه‌ای غیرعادی و عجیب و غریب.

البته ناگفته نماند که این واژه از کلمه گوگولGOOGOOL  که به معنی عدد ۱ و ۱۰۰ صفر جلوی آن است برداشت شده، اما چون اغلب افراد جامعه این موضوع را نمی‌دانند پس می‌توان گفت که نام انتخابی آنها غیرمعمول و ساختگی است.

چه بسا که این شرکت می‌‌توانست نامی معمول مثل actionweb یا جستجوکننده داشته باشد. اما آن‌ها جرات ریسک داشتند و نامی متمایز و غیرمعمول برای سایتشان برگزیدند؟

هم‌چنین نام تجاری ای‌بِیE Bay  که توسط کارآفرین ایرانی‌تبار پیِرامیدیار راه‌اندازی شد از همین دسته نام‌ها استفاده نموده است.

چطور برای فروشگاه اینترنتی اسم انتخاب کنم؟
چطور برای وبسایتم اسم انتخاب کنم؟

الگوی هفتم انتخاب نام سایت و نام دامین: نام‌های دارای تجانس آوایی

هیچ فکر کرده‌اید چرا برخی نام‌ اشخاص به سرعت معروف می‌شوند؟

مثل بهرام رادان، پوریا پورسرخ، پرویز پرستویی، حامد همایون، بهنام بانی، رابرت ردفورد و مرلین مونرو؟

علت تجانس آوایی این نام‌هاست. تجانس یا مشابهت بین واژگان دو قسمت یک نام باعث موفقیت سریعتر آن می‌شود.

نام‌های تجاری ولوو، کیت کت، دانکین دوناتس، مزمز، می‌ماس، کوکاکولا، یوتیوب و صدها نام تجاری ایرانی و خارجی دیگر نیز عامل موفقیت خود را مدیون استفاده از این الگو هستند.

نام گذاری برند شخصی
تکنیک‌های نام گذاری

شما هم می‌توانید برای انتخاب نام سایت از آن بهره بگیرید.

الگوی هشتم انتخاب نام سایت و نام دامین: نام‌های جغرافیایی

نام‌های جغرافیایی از مواردی هستند که در انتخاب اسم‌های تجاری پرطرفدارند.

به ویژه این که گاه نام جغرافیایی برتری نوعی محصول را نشان می‌دهد؛ مثلا زعفرانی که تولید خراسان باشد نشان از کیفیت است یا پسته تولید رفسنجان.

اگر محصول یا خدماتی که در سایتتان ارائه می‌دهید به نام جغرافیایی خاصی ارتباط دارد که به آن برتری می‌دهد می‌توانید از آن نام جغرافیایی در انتخاب اسم سایت استفاده کنید.

نام‌های برندهای مشهور دنیا که با ربط و بی‌ربط از این کلید استفاده کرده‌اند شامل:

 • مارلبورو نام خیابان معروفی در لندن
 • بادوایزر نام منطقه بوهمیایی
 • فوجی فیلم نام کوه معروف ژاپن
 • صنایع لبنی گدوک که نامی برگرفته از کوهستان و گردنه معروف گدوک در جاده فیروزکوه به شمال است
روشهای انتخاب اسم سایت
چطور برای سایت اسم انتخاب کنیم؟

توجه کنید که اگه نام جغرافیایی برتری خاصی به برندتان نمی‌دهد از آن استفاده نکنید. درمثال گدوک سالهای سال است که لبنیات محلی و دوغ‌های سنتی بسیار معروفی در آنجا عرضه شده است، پس انتخاب نام جغرافیایی کاری درست بوده است.

مثلا مطمئنا صنایع الکترونیک تولید رفسنجان یا خاویار تولید اصفهان باعث برتری برای برند نیست.

یا مثلا انتخاب نام خراسان برای روزنامه وقتی قرار است اخبار کل ایران را منتشر کند می‌تواند باعث گیجی مخاطب خود شود.

الگوی نهم انتخاب نام سایت و نام دامین: نام‌های شخصی

برخی نام‌های تجاری براساس نام مالک و موسس آن‌ها ساخته شده‌اند.

مثلا آدولف (آدی) داسلِر مالک شرکت  مشهور آدیداس این نام تجاری را از ترکیب ‌نام و نام خانوادگی خودش ساخته است. ADI+DASSLER

نام‌های تجاری مشهور جان دیر و نستِله هم از همین الگو استفاده کردند.

در ایران هم نام‌های تجاری از این دست وجود دارند که از مشهورترین آن‌ها می‌توانم به آجیل تواضع، جواهری گوهربین و هاکوپیان اشاره کنیم.

چون سایت هم یک نام تجاری است می‌توانید از همین الگو برای انتخاب نام سایت استفاده کنید.

نکته‌ای درباره نام‌های اختصاری برای نام سایت و نام دامین

برخلاف تصور بسیاری افراد تقریبا تمام کارشناسان بزرگ نام‌گذاری جهان به این اذعان دارند که نام‌ اختصاری که از کنارهم قرار دادن حروف اول کلمات نام برند ساخته می‌شوند. اگر بدون صدا باشند بسیار ضعیف هستند.

مشکل هم از جایی آغاز می‌شود که عده‌ای گمان می‌کنند چون برندهایی مثل بی‌ام‌و(BMW)، کی‌اف‌سی (KFC) و آی‌بی‌ام (IBM) در دنیا بسیار معروف هستند، پس احتمالا هرنام اختصاری هم می‌تواند معروف شود!

اما متاسفانه باید به شما بگوییم که این یک خیال باطل است.

همین‌طور کنتاکی فراید چیکن نیز سال‌های سال با نام اصلی فعالیت کرده است و بعد از این که کاملا موفق و جا‌افتاده شد از نام اختصاری (کی‌اف‌سی) استفاده کرده است.

نام برند
روشهای انتخاب نام برای برند

 

برندی مثل آی‌بی‌ام، سال‌های سال با نام اصلی خودش یعنی اینترنشنال بیزنس ماشین، فعالیت کرده و پس از کلی کسب سابقه و موفقیت به نام اختصاری آی‌بی‌ام رسیده است.

روش انتخاب نام وبسایت
چطور برای سایت اسم انتخاب کنیم؟

می‌توان گفت این امکان عملا برای یک برند تازه‌تاسیس، نزدیک به صفر است که بتواند با نام اختصاری و بدون صدا خودش را در ذهن مشتریان جا بیندازد.

مگر با هزینه‌کرد میلیاردها تومان و سال‌های‌سال تبلیغات گران‌قیمت.

دلیلش هم این است که به ازای هر یک نام اختصاری معروف، مثل ‌آی‌بی‌ام یا کی‌افِ سی، صدها نام اختصاری گمنام و ناشناس وجود دارد.

تقریبا با اطمینان به شما می‌گوییم اگر شما ابتدای واژگان اختصاری خصوصا بدون صدا را تایپ کنید ده‌ها و صدها سایت از شما جلوتر آن را ثبت کرده‌اند!

فقط در یک صورت می‌شود گفت که نام‌ اختصاری می‌تواند گزینه خوبی باشد و آن وقتی است که این نام صدادار و شبیه یک کلمه باشد. مثل شرکت بیمه آمریکایی یا افلاک

American Family Life Assurance Company

aflak company namimg
روشهای انتخاب نام برای سایت

این ترکیب با این که هیچ معنای خاصی ندارد اما از صدای ایجاد شده که شبیه کواک کواک اردک بود استفاده کرد.

البته این شرکت به انتخاب نام اختصاری صدادار اکتفا نکرد و با بهره‌گیری از ترفند تصویرسازی یک اردک هم به لوگوی خودش اضافه کرد.

به این ترتیب به یکی از قدرتمندترین برندهای صنعت بیمه بدل شد.

مثال دیگر نام تجاری فیات است

Fabbrica Italiana Automobili Torino

fiat
روشهای انتخاب نام برای سایت

من سال‌ها پیش هرگز تصور نمی‌کردم که فیات یک نام اختصاری باشد، اما می‌بینیم که به دلیل شباهت نام تجاری ایجاد شده با یک واژه صدادار و خوش‌آهنگ توانسته موفق بشود.

استفاده از اعداد در نام‌ سایت  و نام دامین

بسیاری از دوستان درباره استفاده از اعداد در نام سایت از ما می‌پرسند.

خصوصا این که نام سایت هزارمدیر حاوی عدد است.

راستش را بخواهید مشاوران نام‌‌گذاری دراین‌باره نظرات متفاوتی دارند اما می‌توان گفت اعداد اگر خاص باشند یا دارای معانی ویژه‌ای باشند می‌توانند در نام سایت مفید باشند.

مثلا موتور جستجوی دامنه WWW.WHOIS365.COM می‌تواند نام خوبی باشد چون عدد 365 تعداد روزهای سال است و در خاطر می‌ماند. یا شرکتی که به دلیل خدمات شبانه‌روزی در نام خود از عدد 24 استفاده کرده است.

اما استفاده از اعدادی که فقط برای خود فرد دارای معنی و جالب هستند و نه برای مخاطب، مثل نام سایتی که شده 5674.ir که براساس کد نمایندگی بیمه انتخاب شده نمی‌تواند نام جذاب و مناسبی باشد.

پس دقت کنید که فقط و فقط از اعداد خاص  در نام سایتتان استفاده کنید.

ضمنا تا حد امکان شما را از انتخاب نام‌هایی که دربرگیرنده کلمه اول یا عدد یک (1) هستند منع می‌کنیم چون اغلب این‌گونه نام‌ها به دلیل استفاده بسیار زیاد کارکرد خود را از دست داده‌اند.

انتخاب نام وبسایت
روشهای انتخاب نام برای سایت

راهکار اجرایی انتخاب و ثبت نام سایت و نام دامین با بهره‌گیری از الگوها

خب حالا که با الگوهای ساخت نام سایت آشنا شدید باید راهکاری اجرایی پیش بگیرید که بتوانید از میان ایده‌هایی که به ذهنتان می‌رسد انتخاب مناسبی داشته باشید.

ما با تجربه‌ای که در این زمینه کسب کرده‌ایم پیشنهاد می‌کنیم این کار را به صورت گام به گام انجام دهید تا میان انتخاب بین الگوهایی که در بالا معرفی کردم سردرگم نشوید.

 • اولین گام اجرایی این است که شما عنوان الگوهای بالا را روی یک یا دو کاغذ سایز بزرگ A۴ یا A۳ بنویسید.
 • در گام دوم جلوی هر کدام از این دسته‌ها حداقل ۱۰جای خالی بگذارید.
 • در گام سوم شروع کنید به پرکردن جاهای خالی هر کدام از دسته‌ها با ایده‌هایی که به ذهنتان می‌رسند.

اگر می‌خواهید ایده‌های بیش‌تری به مغزتان خطور کند از تابلوی تصاویر مرتبط به کسب و کارتان استفاده کنید.

برای این کار عکس‌های مختلفی از محل شرکت‌تان، نیروهای خود و محل جغرافیایی کارتان تهیه کنید و این تصاویر را روی یک دیوار چسبانده و شروع به کشف ایده‌ها برای انتخاب نام ‌کنید.

انتخاب نام برند
روشهای خلاقانه برای انتخاب اسم برند

همچنین حضور در مکان‌های خاص و متفاوت با زندگی روزانه شامل پشت بام، دشت یا کنار دریا باعث می‌شود ایده‌های بهتر و بیش‌تری به ذهنتان بیاید.

اما در این گام احتمالا باید از منابعی غیر از مغزتان استفاده کنید. منابع بسیار کاربردی برای این کار وجود دارند مانند:

اگر قصد انتخاب نامی‌لاتین را دارید، سایت زیر یک منبع گنج مانند برای انتخاب نام‌های لاتین است که شرکت‌های انتخاب نام لاتین هزاران دلار درآمد از آن دارند.

WWW.THESAURUS.COM

بعد از این مرحله شما به صدها نام می‌رسید و باید در گام چهارم تک‌تک این نام‌ها را از نظر این که پیش‌تر ثبت شده‌اند یا نه بررسی کنید. برای این بررسی می‌توانید از موتورهای جستجوی بسیاری استفاده کنید، مانند:

 WWW.WHOIS.com

که معروف‌ترین موتور جستجوی جهان است و می‌توانید دامنه‌هایی که برای استفاده در ایران به درد بخور هستند، یعنی .COM و .IR، را از این موتور جستجو و پیگیری کنید:

DOMAINTYPER.COM

این موتور جستجو یک ویژگی جالب دارد و آن این که شما در حال تایپ نام انتخابی خود با پسوندهایی که این نام با آن‌ها ثبت شده آشنا می‌شوید.

DOMAINSBOT.COM

این سایت نیز با دو فیلد خالی به شما امکان تایپ نام‌های دوقسمتی و ترکیبی را می‌دهد که می‌‌تواند برای جستجوی ترکیب‌های مختلف مفید باشد.

پس از این که متوجه شدید نام مناسبی که انتخاب کرده‌اید پیش‌تر ثبت نشده است می‌توانید برای خرید آن اقدام کنید.

اگر قصد خرید یک دامنه IR را دارید فقط باید از نماینده ایرانی آن استفاده کنید یعنی:

NIC.IR

که این کار کمی‌دردسر ارسال مدارک دارد اما به زحمتش می‌ارزد.

اما برای خرید دامنه‌های .COM باید از شرکت‌های واسطه ایرانی مثل نمونه‌های زیر استفاده نمایید:

PARSPACK.COM

IRANHOST.COM

در بسیاری موارد متوجه می‌شوید که نام بسیار خوش آوا و مناسبی که برای سایتتان پیدا کرده‌اید را پیش‌ترشخص دیگری تصاحب کرده و به نام خود ثبت کرده است!

اگر نام دامنه فوق با پسوند .IR باشد که می‌توانید با پیدا کردن مشخصات شخص خریدار در سایتNIC.IR

با او تماس گرفته و اگر فروشنده باشد و خودش برای کسب و کارش از آن دامنه استفاده نکرده باشد برای خرید دامنه از او وارد معامله شوید.

برای نام‌های سایتی که با دامنه .COM ثبت شده‌اند هم این قابلیت وجود دارد که البته شاید معامله سختی‌های خاص خودش را داشته باشد. پس اگر خیلی خوش شانس باشید و بتوانید که در انتخاب نام سایت به دامنه‌های خالی با پسوند دات کام و دات آی آر برسید سریعا این دامنه‌ها را تصاحب کنید.

 

—***—

امیدواریم با مطالعه دقیق این مقاله و به کاربستن آموزشهای آن بتوانید در کوتاه‌ترین زمان ممکن یک نام مناسب برای سایت خود انتخاب کنید.

پیشنهاد می‌کنیم برای آشنایی با ترفندهای بیش‌تری در انتخاب نام‌های تجاری مقاله‌ زیر را هم مطالعه کنید:

بخوانید: کلیدهای طلایی انتخاب اسم برند | چگونه اسم برند قدرتمندی انتخاب کنیم؟

روشهای انتخاب اسم برند
چطور برای برندمان اسم انتخاب کنیم

اطلاعات تکمیلی درباره وبسایت و مجموعه هزارمدیر و احسان مهدی‌نژاد

 

(Visited 2,982 times, 1 visits today)
اشتراک گذاری با دیگران :

8 نظر در “آموزش انتخاب نام سایت و دامین

  • احسان مهدی نژاد می گوید :

   خواهش می‌کنم نظر لطف شماست
   پیشنهاد ما برای دوستانی که همچنان دغدغه انتخاب اسم برند، سایت، فروشگاه، سازمان یا …..دارند این است که لینک‌ها و نوشته‌های زیر را دنبال کنند تا از سریع‌ترین مسیر به نام دلخواه خودشان برسند

   در ابتدا ممنونیم که مجموعه هزارمدیر و احسان مهدی‌نژاد را برای مشاوره انتخاب نموده‌اید
   مجموعه ما اکنون در ششمین سال فعالیت خود در حوزه برندینگ علی‌الخصوص نام‌گذارى برند به سر می‌برد.
   تجربه حضور در ده‌ها پروژه برندینگ ما را به این نتیجه رسانیده است که بالاترین پتانسیل برای انتخاب یک اسم برند قدرتمند فقط و فقط در بین پرسنل کنونی کسب وکارها وجود دارد و هر مجری بیرونی از جمله ما تا بیاییم و به کسب وکار و ریزه‌کاری‌های بیزنس شما مسلط شویم کلی وقت را از دست داده‌ایم.⏰
   ضمن این که شما در حداقل پروژه‌های اختصاصی مجموعه ما یا حتی همکاران دیگر ما باید چندین میلیون تومان 💰هزینه کنید و سرآخر هم مشخص نیست که بتوانید نام برند دلخواه خود را یافته و مهم‌تر از آن ثبت کنید!
   پیشنهاد؛👇👇
   احسان مهدی‌نژاد نویسنده اولین کتاب انتخاب اسم برند ایرانی ( نام‌های تجاری تنبل زرنگ خنثی) 📝است و در منابع زیر که برای شما لینک‌های دسترسی را یک به یک قرار می‌دهیم، قدم به قدم روش‌های انتخاب و یا ساخت یک اسم برند متناسب با کسب وکار شما را آموزش داده‌؛
   شما فقط کافیست با توجه به میزان اهمیت، بودجه و زمانی که دارید یکی یا چندتا از گزینه‌های زیر را برای انتخاب اسم برند خود به کار ببندید.(اگر برخی لینکها کار نکردند از فیلترشکن استفاده نمایید)

   1.      خواندن کامل مقالات رایگان سایت هزارمدیر که حدود 100 عدد مقاله تخصصی انتخاب اسم برند هستند. در لینک زیر
   https://bit.ly/maghalate1000modir

   2.      ثبت نام در دوره صوتی فعلا رایگان انتخاب اسم برند در لینک زیر
   https://1000modir.com/free-course/
    
   3.      تهیه کتاب نام‌های تجاری تنبل زرنگ خنثی که اکنون به سه فرمت قابل دسترسی است، چاپی، الکترونیکی و صوتی در لینک زیر
   https://bit.ly/pdfnamingbook

   4.      تهیه کامل‌ترین و جامع‌ترین محصول فعلی انتخاب اسم برند (کارگاه پیشرفته انتخاب اسم برند ضدگلوله) که در این کارگاه ضبط‌شده سه ساعته، احسان مهدی‌نژاد هر آنچه باید درباره انتخاب اسم برند بدانید را به شما آموخته است  و کافیست که شما و افراد دخیل در پروژه نام‌گذاری برندتان این فیلم را کامل دیده📲🖥 و طبق دستور‌العمل‌های آن عمل کنید. مطمئن باشید حتما به اسم برند مناسب خواهید رسید آن‌هم با پرداخت هزینه‌های معادل چند پیتزا!!🍕🍕
   این محصول را در نیز در لینک زیر ملاحظه نمایید
   https://1000modir.com/shop/downloadable-products/advancedbrandnameworkshop/
    
    
   ♦️نکته نهایی:♦️
   تمامی محصولات سایت هزارمدیر دارای گارانتی 100درصد می‌باشند و معیار تشخیص فقط و فقط بر عهده خود شخص مشتری است.
   و کلام آخر
   پیشنهاد ما این است که اگر کسب وکاری جدی دارید و واقعا قصد دارید که یک نام حرفه‌ای برای برند، سایت، فروشگاه و یا…… خود انتخاب کنید محصول پیشرفته انتخاب اسم برند را به صورت فیزیکی یا دانلودی تهیه نموده، فیلم را حداقل 2 بار کامل دیده و تمرینات آن را انجام دهید. سپس بین 2تا 3 هفته بعد از آن تقاضای یک جلسه مشاوره تلفنی اختصاصی نیم‌ساعته☎️ با جناب مهدی‌نژاد🤓 داشته باشید و روی مشخص کردن نام‌‌های نهایی از بین انتخاب‌ها با ایشان مشورت نمایید.
   موفق و نام‌دار باشید
   وحید میرحسینی هزارمدیر

 1. محمدهاشم نوروزی می گوید :

  سلام
  آیا نام بی معنی و ساختگی همیشه میتونه مناسب باشه ؟ در چه صورت میتونه مناسب باشه ؟

  • احسان مهدی نژاد می گوید :

   سلام بله در جاهایی می تونه خصوصا اگه توی اون کسب وکار اولین باشین مثل ایستک زیراکس کداک و ….
   اما همین اسامی هم گاهی باید از کلیدهای انتخاب اسم برند استفاده کنه
   مثل تجانس اوایی تکرار و ……

 2. رضا یاوری می گوید :

  سلام
  استاد مقاله جالبی نوشتید می تونه در انتخاب اسم بسیار کمک کنه و افرادی که در انتخاب اسم مشکل دارند می تونند از این مقاله جامع شما استفاده کنند و نام خود را انتخاب کنند.
  رضایاوری
  مدرس و مشاور کسب و کار
  modirenovin.com

 3. امین دولت شاه می گوید :

  جناب مهدی نژاد ممنون از شما بابت اطلاعات بسیار مفیدی که در مورد انتخاب نام سایت ارائه کرده اید. نکات بسیار خوبی رو یاد گرفتم. راهکارهای مناسبی برای انتخاب نام و همچنین معرفی منابعی که از آنها بتوان کمک گرفت جالب توجه بود.
  موفق تر باشید.

 4. علی انصاری لاری می گوید :

  سلام و درود به دوست و استاد گرامی جناب مهدی نژاد.

  بسیار مقاله خوبی بود فارغ از متن مقاله من از تصاویر مرتبط و با کیفیت این نوشته هم لذت بردم.

  امیدوارم روز به روز بیشتر شاهد درخشش شما باشیم.

 5. مسعود زارعی می گوید :

  سلام
  با اینکه نام سایتم را بیش از یک سال است که انتخاب نموده‌ام و الان سئو و بازدید خوبی دارد،‌ ولی بحث جذاب و مقاله کامل شما باعث شد که مقاله را تا پایان دنبال کنم.

  سایت‌هایی که معرفی نموده‌اید خصوصا NAMEMESH.COM خیلی در انتخاب نام و حتی کوتاه کردن نام‌های موجود کمک می‌کند.

  از شما به خاطر این مقاله جامع تشکر می‌کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *