راهنمای جامع انتخاب اسم مغازه و اسم فروشگاه | اسم فانتزی برای مغازه

انتخاب اسم مغازه

کاملا شما را درک می‌کنم. می‌خواهید مغازه یا فروشگاهی راه بیندازید و با چالش انتخاب اسم مغازه و اسم فروشگاه روبرو شده‌اید. شاید هم از اسمی که برای واحد صنفی‌تان انتخاب کردید، راضی نیستید و می‌خواهید نام قدرتمندی برای آن انتخاب کنید.

من هم سال‌ها پیش که فروشگاه لوازم خانگی‌ام را راه‌اندازی کردم، دقیقا با چنین چالشی روبرو بودم و متاسفانه در آن زمان هیچ منبعی نبود تا از آن کمک بگیرم. در نهایت هم به یک اسم خیلی معمولی رضایت دادم که سردر فروشگاهم بی‌نام‌ونشان نماند!

سال‌ها بعد همین موضوع انگیزه‌ای شد تا وقتی به دنیای برندینگ وارد شدم، اولین کتابم را به موضوع انتخاب نام‌های تجاری اختصاص دهم. حال در این مقاله می‌خواهم به شما الگوهایی را معرفی کنم که به‌کمک آن‌ها می‌توانید برای مغازه، فروشگاه یا واحد صنفی‌تان نام قدرتمندی انتخاب کنید. کاش چنین راهنمایی 20 سال پیش در اختیارم بود…!

—***—

استاندارد واحدهای صنفی در دنیا به‌طور متوسط به ازای هر 300 نفر، یک واحد صنفی است؛ در حالی‌که در ایران ما به ازای هر 27 نفر یک واحد صنفی داریم. یعنی حدود 10 برابر استاندارد جهانی! به همین دلیل است که در یک کوچه کوچک و کم‌جمعیت به‌راحتی چند سوپر مارکت، سبزی فروشی و چندین واحد صنفی مشابه می‌بینیم.

اگرچه در دنیا، فروشگاه‌های زنجیره‌‌ای مثل وال‌مارت نیز وجود دارند که یک تنه به اندازه ده‌ها و چه بسا صدها فروشگاه کوچک ما در ایران، کالا و کارمند دارند.

به هر حال تنوع بالای واحدهای صنفی باعث شده، بسیاری از صاحبان این واحدها برای نام‌گذاری مغازه و فروشگاه‌شان با چالش‌هایی روبرو باشند. این‌که نامی را انتخاب کنند که از رقبای محلی متمایز شده و بتواند به جذب مشتریان جدید نیز کمک کند.

باید به شما بگویم کار شما تنها با انتخاب یک نام تمام نمی‌شود و باید به سایر اجزای برند واحد صنفی‌تان مانند لوگو، شعار، رنگ، حواس پنجگانه و غیره نیز توجه کنید. در غیراین‌صورت صرفا از یک اسم انتظار معجزه نداشته باشید.

خب اگر موافق هستید کمربندهایتان را محکم ببندید که در ادامه می‌خواهیم به دنیای شگفت‌انگیز انتخاب نام‌های تجاری سفر کنیم تا شما با پنج الگوی کاربردی برای انتخاب اسم مغازه و فروشگاه آشنا شوید. در این الگوها تاکید ما استفاده از مولفه‌های تصویری برای انتخاب اسم مغازه بوده است؛ چرا؟ جلوتر توضیح داده‌ام…

داخل پرانتز: (لطفا کاغذ و قلمی در کنارتان داشته باشید و همزمان با مطالعه این مقاله هر ایده‌ای به ذهن‌تان می‌رسد، سریع یادداشت کنید. زیرا ایده‌ها فرّار هستند…)

انتخاب اسم مغازه

چرایی استفاده از مولفه‌های تصویری در انتخاب اسم مغازه یا اسم فروشگاه

بخش مهمی از ادراک ما از دنیا، طبیعت و هر آنچه از صبح تا شب با آن سروکار داریم به کمک تصاویر و قوه دیداری ماست. تصاویر حاکمان بلامنازع اذهان و مغزهای ما هستند!

پس اگر بتوانیم اسمی تصویری برای مغازه یا فروشگاه‌مان انتخاب کنیم، این اسم در ذهن مخاطبان ماندگارتر خواهد بود. در اینجا ما اسامی تصویری را به 6 دسته زیر تقسیم کرده‌ایم:

 1. اسامی مکان‌های شناخته‌شده
 2. اسامی حیوانات
 3. اسامی میوه‌ها
 4. اسامی اشخاص شناخته‌شده
 5. اسامی اشیاء

انتخاب اسامی تصویری از دسته‌بندی‌های بالا باعث می‌شود در ذهن اغلب مخاطبان یک تصویر واحد و نزدیک به هم شکل بگیرد. مثلا وقتی می‌گوییم «سالن آرایش و زیبایی آهو»، قطعا از شنیدن نام آهو، انتظار نداریم تصویر یک خروس در ذهن ما ایجاد شود. از طرفی استفاده از اسامی تصویری کار شما را در طراحی لوگوهای خلاقانه و طراحی هویت بصری برندتان نیز ساده‌تر می‌کند.

بی‌شک اگر نام آهو را به هر طراح لوگو بدهید، می‌تواند در کوتاه‌ترین زمان ممکن، چندین نمونه لوگو برای شما طراحی کرده تا حق انتخاب بیشتری داشته باشید. حال در ادامه هرکدام از موارد بالا را با چندین مثال توضیح می‌دهم.

انتخاب اسم مغازه

1) انتخاب اسم مغازه به کمک اسامی مکان‌های شناخته‌شده

در شهر یا منطقه شما قطعا مکان‌هایی وجود دارد که در بین مردم شناخته‌شده هستند. از مناطق طبیعی مانند رودخانه و جنگل گرفته تا اماکن و محوطه‌های تاریخی. برخی از آن‌ها شهرت محلی دارند و احتمالا برخی از آن‌ها را همه مردم جهان می‌شناسند. مثال‌های این بخش را از اسامی و برندهایی انتخاب کرده‌ام که تقریبا مطمئن هستم همه شما با آن ارتباط برقرار می‌کنید.

مثلا «دماوند» برندی که از سال 1352 شمسی در ایران فعالیت می‌کند. دماوند قله‌ای شاخص و معروف در ایران است و همه ایرانیان حداقل یکبار عکس آن را در روزنامه، کتاب یا مجلات دیده‌اند؛ و البته افراد زیادی هم هستند که آن را از نزدیک تماشا کرده و حتی فتح کرده‌اند.

پس می‌توان با قدرت ادعا کرد که دماوند هرچند اسم یک کوه است، اما اسمی است که وجهه تصویری هم دارد. البته همانطور که در لوگوی این برند می‌بینیم، باز هم از نماد تصویری قله دماوند برای برند خود استفاده کرده است.

در اینجا ارتباط قله دماوند با برند دماوند در چیست؟ همان‌طور که می‌دانید دماوند قله‌ای آتشفشانی است که صدها چشمه آب معدنی معروف دارد. پس وقتی صنعت، خدمت یا شغل شما آب معدنی است، استفاده از اسم برندی مثل دماوند یک نام تصویری هوشمندانه، مرتبط به کالا یا خدمات و همین‌طور استعاره‌ای بسیار عالی است.

حال اگر بخواهم از سایر مجموعه‌ها نام ببرم که از الگوی اسامی مکان‌های معروف برای نام‌گذاری فروشگاه یا برندشان استفاده کرده‌اند، می‌توانم به موارد زیر اشاره کنم:

 • محصولات بینالود (تداعی‌کننده قله بینالود)
 • محصولات نوشیدنی افس (تداعی‌کننده چشم‌انداز شهر تاریخی افسوس ترکیه)
 • سایت آمازون (تداعی‌کننده رود بزرگ و معروف آمازون)

و قطعا این فهرست را می‌توانیم تا ده‌ها هزار اسم دیگر گسترش دهیم.

 

2) انتخاب اسم فروشگاه به کمک اسامی حیوانات

مردم نه‌تنها تصویر اغلب حیوانات را می‌شناسند، بلکه با شنیدن نام هر حیوان، ویژگی‌های خاص آن را نیز به خاطر می‌آورند. مثلا قدرت شیر، زیبایی آهو، بلندپروازی عقاب و غیره. برخی حیوانات هم در اساطیر و داستان‌ها به شهرت رسیده‌اند. مانند رخش، سیمرغ، هما و غیره.

پوما یکی از برندهایی است که از اسامی حیوانات برای نام‌گذاری استفاده کرده است. پوما نام شیر معروفی در آمریکای جنوبی است. مالک این برند آقای رودولف داسلر برادر آدولف داسلر مالک آدیداس بود که در ابتدا از اسم برند رودا از اختصار رودولف و داسلر استفاده کرد. اما به زودی متوجه شد که این اسم خاصیت و انرژی خاصی ندارد. پس به اسم پرقدرت پوما رو کرد.

اما پوما تنها اسم یک اسم حیوان نیست. بلکه پوما نام یک شیر خوش‌بدن، جهنده، قدرتمند و استعاره‌ای ارزشمند و قدرتمند برای یک برند ورزشی است!

همه این صفات به علاوه تصویری‌بودن و استفاده از اسم این برند، برای یک شرکت تولیدکننده کفش و محصولات ورزشی، به شهرت این برند بسیار کمک کرده است.

نکته جالب این‌که بسیاری از برندهای بزرگ و مشهور که امروزه آوازه‌شان ملی یا جهانی شده‌اند، در ابتدای کارشان چیزی بزرگ‌تر از یک مغازه یا شرکت دو سه نفره نبوده‌اند!

انتخاب اسم مغازه

به ایران برگردیم. در اصفهان برندی به نام «سنجابک» داریم که کار آن تولید آجیل بسته‌بندی است. این برند با استفاده از اسمی مثل سنجابک همزمان تکلیف لوگوی خود را نیز مشخص نموده است. ضمن این‌که سنجاب حیوانی کاملا مرتبط با مفهوم آجیل است. در عین حال این نام نیز، مرتبط، جذاب و استعاره‌ای است.

همچنین بهره‌بردن از یک ماسکوت، یعنی ساخت شخصیتی کارتونی یا نیمه زنده، برای استفاده در رویدادهای این برند می‌تواند به معروفیت آن بسیار کمک کند.

درخصوص استفاده از اسامی حیوانات در انتخاب اسم مغازه و اسم فروشگاه می‌توانیم از مثال‌های زیر نیز نام ببریم:

 • محصولات پلاستیکی پنگوئن همراه با نماد تصویری پنگوئن
 • محصولات بهداشتی و آرایشی داو به معنای کبوتر با تصویر یک کبوتر
 • برند بسیار معروف فورد موستانگ با تصویر اسب وحشی به معنای موستانگ
 • برند معروف جگوار با تصویر پلنگ معروف جگوار

 

3) انتخاب اسم مغازه به کمک اسامی میوه‌ها

با شنیدن نام یک میوه، تنها تصویر یک میوه در ذهن ما شکل نمی‌گیرد. بلکه میوه‌ها ناخودآگاه می‌توانند تداعی‌کننده رنگ و حتی طعم هم در ذهن ما باشند. همین الان با شنیدن نام «آلوچه» محال است آب دهان‌تان را قورت نداده باشید! J اما از شوخی بگذریم، میوه‌ها می‌توانند اسامی قدرتمندی برای نام‌گذاری برخی برندها و واحدهای صنفی باشند.

مثلا «منگو» نام یک برند پوشاک اسپانیایی معروف با بیش از 2 هزار شعبه در سراسر جهان است. این برند جهانی از اسم منگو (به معنای انبه) برای برند خود استفاده کرده است. انبه میوه‌ای خوشرنگ و خاص است و با این‌که این اسم، هیچ ارتباط مشخصی با محصولات این فروشگاه‌ها ندارد، اما برندی میلیارد دلاری با میزان معروفیت بسیار بالاست.

در مثالی دیگر «اپل» را می‌توانیم معروف‌ترین برند میوه‌‌ای و تصویری جهان بدانیم. امروزه روی سردر هزاران فروشگاه در جهان و حتی هزاران مغازه در ایران، لوگوی این سیب گاز زده را می‌بینیم! برند اپل با انتخاب این اسم تکلیفش را با لوگو نیز مشخص کرده است. البته همه می‌دانیم لوگوی اپل سبی گاز زده و خاص است که نماد عصیانگری و اغواگری است.

انتخاب اسم مغازه

در ایران نیز به برندهایی مانند هلو (نرم‌افزارهای حسابداری)، گردو (بسته‌های نرم‌افزاری) و غیره برمی‌خوریم که هر یک با دلایل خاصی از اسامی میوه‌ای استفاده کرده و توانسته‌اند به شهرت برسند.

برای ایده‌پردازی بیشتر درخصوص استفاده از اسامی میوه‌ها برای نام‌گذاری می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • برند بسیار معروف «بلک بری» به معنای تمشک با لوگویی شبیه به تمشک؛
 • فروشگاه‌های زنجیره‌ای با نام «بنانا رپپابلیک» به معنای جمهوری موز، یک برند بسیار معروف پوشاک تابستانی با کیفیت و قیمت بالا؛
 • فروشگاه‌‌های بستنی و میوه یخی با نام «ردمنگو» به معنای انبه سرخ با نمادی از همین میوه؛
 • رستورانی معروف به نام «گیلاس» با نمادی از دو گیلاس به هم چسبیده؛
 • شیرینی‌فروشی‌هایی با نام «بلوط» که با لوگوی تصویری از این میوه خوشرنگ و جذاب؛

 

4) انتخاب اسم مغازه به کمک اسامی اشخاص

استفاده از اسامی اشخاص نیز می‌تواند الگو خوبی برای نامگذاری اسم مغازه یا اسم فروشگاه باشد. در ایران از این الگو بسیار استفاده می‌شود. بهتر است نام انتخابی با موضوع کاری ارتباط معناداری داشته باشد.

مثلا وقتی از اسم «ملاصدار» برای نام‌گذاری فروشگاه مبل استفاده می‌کنید، قطعا بین نام یک فیلسوف با صنعت مبلمان نمی‌توان به‌راحتی ارتباطی پیدا کرد. ولی شاید اگر همین واحد صنفی در خیابانی به همین نام فعالیت کند، می‌توانیم تاحدودی این نامگذاری را موجه بدانیم.

در مجموع می‌توانیم نام‌گذاری به کمک اسامی اشخاص معمولا از سه حالت زیر پیروی می‌کند:

الف) اسامی اشخاص معروف و تاریخی که نام و چهره آن‌ها برای مردم شناخته‌شده هستند. مانند داروخانه ابن‌سینا، محصولات شیمیایی رازی، زورخانه پوریای ولی و غیره.

ب) اسامی مالکان کسب‌وکار مانند پشمک حاج عبدالله، اکبر جوجه، لوازم ورزشی علی دایی، رستوران شرف‌الاسلامی، سوهان حاج محمد و برادران، خدمات فنی پارساپور و غیره.

پ) اسامی ساختگی یا اسم مستعار مانند آقای بادام‌زمینی، فلافلی عمو جعفر، ترشیجات خاله مریم و غیره.

در این میان نکته بسیار مهمی وجود دارد که معمولا از چشم صاحبان برند دور می‌ماند و آن هم ساخت شخصیتی در لوگو و هویت بصری برند، براساس نام اشخاص است. در علم برندینگ به این شخصیت ماسکوت می‌گوییم. ماسکوت‌ها نمادهایی از انسان، حیوان و شخصیت‌های ساختگی هستند که به‌صورت یک نماد گرافیکی یا کاریکاتور به‌شیوه‌ای جذاب و خاص طراحی می‌شوند و کمک شایانی به شناخته‌شدن برند ما می‌کنند.

مثلا برند «پل نیومنز» از تصویر جذاب و معروف پل نیومن هنرپیشه معروف استفاده کرده است. البته برندهای دیگری از این دست نیز وجود دارند که از مولفه تصویری اشخاص به همراه ماسکوت بهره برده‌اند:

 • «مستر کلین» یا آقای نظافت با لوگویی از یک مرد سفیدپوش برای محصولات شوینده فروشگاه‌های پراکتر اند گمبل؛
 • برند «کی‌اف‌سی» با تصویری کارتونی از کلنل ساندرز مالک این برند؛
 • فروشگاه‌ها و محصولات ذرت پاپ کورنی با نام «اورویل ردنباخر» با تصویر کارتونی از مالک این برند؛
 • فروشگاه‌‌‌های معروف و جهانی «مکدونالد» با الهام از که شخصیت دلقکی به نام رونالد مکدونالد؛

انتخاب اسم مغازه

5) انتخاب اسم فانتزی برای مغازه به کمک اسامی اشیاء

استفاده از اسامی اشیاء یکی از کاربردی‌ترین الگوهایی است که می‌توانید برای انتخاب یا ساخت اسم و تابلوی فروشگاه و مغازه خود از آن استفاده کنید. بهتر است بین اسم شیء انتخابی با حوزه کسب‌وکار ارتباط معنادار یا فلسفه جذابی وجود داشته باشد. در ادامه چندین مثال معروف را مرور می‌کنیم:

 • فروشگاه‌های کفش جهانی با نام «زاپوس» (در زبان اسپانیایی به معنای کفش) همراه با نماد ردپا در لوگو؛
 • برند جهانی انرژی «شِل» به معنی صدف همراه با نمادی از این شیء در لوگو و هویت بصری‌اش؛
 • فروشگاه‌های «برگر کینگ» همراه با نمادی از همبرگر در لوگو؛
 • برند «جنرال الکتریک» (پایه‌گذار آن ادیسون بوده است) همراه با نمادی از دو رشته لامپ برای اسم و لوگو؛
 • مجموعه هتل‌های «دابل تری» همراه با نمادی از دو درخت برای اسم و لوگو؛
 • برند نرم‌افزاری «اندروید» (در یونان باستان به معنای آدمک) همراه با نمادی از آدمک رباتی سبزرنگ در لوگو؛
 • برند بسیار معروف «پینترست» همراه با نمادی ترکیبی از حرف اول اسم خود (P) و میخ در لوگو؛

—***—

امیدوارم توانسته باشید به کمک این مقاله به ده‌ها ایده خوب برای نام‌گذاری مغازه یا فروشگاه‌تان رسیده باشید. اما اگر می‌خواهید به اسامی خاص‌تری برسید، پیشنهاد می‌کنم، مقاله زیر را مطالعه کنید:

بخوانید: کلیدهای طلایی انتخاب اسم برند | چگونه اسم برند قدرتمندی انتخاب کنیم؟

ضمن این‌که فکر می‌کنم بعد از انتخاب اسم، به یک شعار تجاری، لوگوی قدرتمند و هویت بصیری هم برای مغازه و فروشگاه‌تان نیاز داشته باشید. پس حتما مقالات زیر را نیز بخوانید:

بخوانید: بهترین تکنیک‌های ساخت شعار تجاری | چگونه شعار تبلیغاتی بسازیم؟

بخوانید: قوانین طلایی طراحی لوگو برای برندها | چگونه لوگوی خود را بسازیم؟

بخوانید: راهنمای انتخاب بهترین رنگ برند | اصول انتخاب رنگ سازمانی

—***—

آیا با مطالعه این مقاله پاسخ پرسش‌هایتان را گرفتید؟

اگر نه، همین الان در بخش نظرات با ما در میان بگذارید تا در اسرع وقت پاسخ دهیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 نظر در “راهنمای جامع انتخاب اسم مغازه و اسم فروشگاه | اسم فانتزی برای مغازه

 • رضا می گوید :

  خیلی خوبه من تابلوساز هستم به مشتری هام پیشنهاد میکنم قبل سفارش تابلوی مغازه حتما یه اسم خوب متناسب با کسب و کارشون انتخاب کنن

 • انتخاب اسم برند براى مغازه و فروشگاه
  نشد که بشه
  فايل صوتى اسنراتژي تمايز
  نشد که بشه
  وبينار تخصصى داستان برند
  نشد که بشه
  10% تخفیف خرید
  نشد که بشه
  15% تخفیف خرید
  نشد که بشه
  20% تخفیف خرید
  نشد که بشه
  شانس خودتون رو امتحان کنید

  بعضی وقتا تو زندگی شانس هم اهمیت داره!!

  ما در هزارمدیر یه گردونه شانس گذاشتیم که شما فقط لازمه ایمیل و شماره موبایل خودتون رو وارد کنین که نزد ما محفوظن
  بعدش گردونه رو میچرخونین و میتونین محصول رایگان ببرین یا این که تخفیف بگیرید!

  ‌پ.ن

  هیچ کس در این گردونه بازنده نیست!!

  دوره رایگان انتخاب اسم برند
  ۵ فایل صوتی
  محتویات دوره به ایمیلی که وارد میکنید ارسال خواهد شد.