نامگذاری شرکت با استفاده از نام خانوادگی

انتخاب اسم شرکت
789 بازدید

نامگذاری شرکت با استفاده از نام خانوادگی

شاید برای شما هم این پرسش پیش آمده باشد که آیا استفاده از نام خانوادگی و شخصی برای نامگذاری شرکت و انتخاب اسم برند کسب و کار شما، اقدامی درست است یا خیر؟

باید بگوییم در تمامی دنیا، سال‌های سال است که افراد از نام‌ خانوادگی خودشان به عنوان برند کسب و کارشان و برای نامگذاری شرکت استفاده کرده‌اند و می‌کنند.

برخی از آن‌ها نام و نام‌های خانوادگی کامل و برخی دیگر به صورت نام‌های ترکیبی بین دو  قسمت اسم یا نام دو شریک استفاده شده‌اند. در این مقاله قصد داریم به بیان چندین مثال ایرانی و خارجی انتخاب اسم برند با نام شخصی بپردازیم.

 

—***—

جان دیر (JOHN DEERE)

این شرکت را شخصی به نام جان دیر در سال 1837 میلادی یعنی 1216 هجری شمسی و زمانی که در ایران محمدشاه قاجار بر مسند حکومت بود، پایه‌گذاری کرد.

جالب است که بدانید جان دیر به دلیل بدهکاری مالی به یک روستای جدید نقل مکان کرده بود و در ابتدای کار بیل و کلنگ و تجهیزاتی از این دست می‌ساخت!

اما سال‌ها بعد با استفاده از خلاقیت خود و ساخت ابزارهای کاربردی کشاورزی توانست به بزرگترین شرکت تولید ماشین آلات کشاورزی دنیا تبدیل شود.

این شرکت 180 ساله آمریکایی اکنون با حدود 67 هزار کارمند، رتبه 90 امین برند شرکتی ارزشمند جهان را با ارزشی حدود 8 میلیارد دلار یدک می‌کشد.

لوگو این شرکت نیز بیش از 150 سال است که تصویر گوزنی در حال جهش است.

Deer در زبان انگلیسی به معنای گوزن است و هرچند که نام فامیل جان یک e نیز اضافه داشت اما از همین نام فامیل ایده ساخت لوگو برای این برند برگرفته شد.

مقاله قوانین طلایی لوگو برای برندها

این شرکت با انتخاب اسم برند شخصی جان دیر، هم‌چنان یک برند تجاری قدرتمند در ماشین‌الات کشاورزی دنیاست.

هاکوپیان (HACOUPIAN)

این برند معتبر ایرانی که آقای سومبات هاقوپیان آن را در سال 1349 تاسیس کرد، امروزه یکی از افتخارت صنعت پوشاک ایران محسوب می‌شود.

این هموطن ارمنی که خودش یک خیاط حرفه‌ای بوده است، قدم به قدم کسب و کار خود را آغاز کرده است و ما امروز نتیجه بیش از 52 سال را می‌بینیم.

 هاقوپیان با کمی تغییر به هاکوپیان برای انتخاب اسم شرکت و برند خود، از نام خانوادگی شخصی‌اش استفاده کرده است.

داستان نام گذاری برند و شرکت تویوتا و تغییر نام خانوادگی آن ها را نیز بخوانید

البته مطمئنا به دلیل خاص بودن این نام که با نام‌های فارسی متفاوت و شبیه آواهای لاتین است توانسته یک نام خاص فامیلی باشد.

این نام‌ تجاری جزو 100 برند برتر ایران است و امروز بیش از 24 شعبه درجه یک در سراسر ایران دارد.

طرح لوگوی کالسکه و استفاده از رنگ طلایی و مشکی نیز محصولی تشریفاتی و پرسابقه را به مشتریان القا می‌کند.

تامی هیلیفیگر (TOMMY HILFIGER)

برندی با نام شخصی سخت  و بسی عجیب اما موفق!

این برند پوشاک لوکس آمریکایی ابتدا در سال 1979 با نام تامی هیل شروع به کار کرد اما در سال 1985 میلادی به نام اصلی صاحبش یعنی تامی هیلفیگر تغییر پیدا کرد.

توماس یاکوب هیلفیگر پدری آلمانی هلندی و مادری ایرلندی تبار داشت.

البته تامی در سال 2006 کل شرکت را به قیمت 1.6 میلیارد دلار فروخت و امروز فقط نام اوست که روی برند تامی قرار دارد. ناگفته نماند تامی هم‌چنان به عنوان طراح ارشد این نام تجاری باقی مانده است.

نام لاتین سخت نوشته و عجیب غریب چیزی از ارزش‌های این برند نکاسته است! قابل توجه مشاورانی که تاکید زیادی روی این موضوع دارند که نام برند حتما باید آسان و کوتاه باشد!

گوهربین (GOHARBIN JEWELLERY)

گوهربین یک نام تجاری قدرتمند برای طلا و جواهر در ایران است. جد این خانواده، آقای مهدی جواهری بوده که در زمان قاجار و عهد ناصرالدین شاه سازنده طلا و جواهرات سلطنتی بوده است.

بعدها محمود گوهربین پدر این خانواده، که جزو هنرمندان نامی طلا و جواهرساز ایران بودند، در راس این شرکت قرار گرفت. اکنون نیز آقای کوروش گوهربین مسئولیت گالری گوهربین را بر عهده دارند.

نام گوهربین یک نام کاملا مرتبط با کسب و کارشان است و می‌تواند کمک شایانی به معروفیت این کسب و کار کند.

هر چند که باید در نظر بگیریم اگر این دسته از نام‌ها ثبت تجاری نشوند، ممکن است توسط رقبا یا برخی از اقوام کپی شوند!

علاوه بر نمونه‌های بالا، موارد بسیار دیگری می‌شود مثال زد که برای نامگذاری شرکت از نام خانوادگی استفاده کرده‌اند:

  • هیولت پکارد یا HP که اسم این شرکت از نام دو شریک ساخته شده است: بیل هیولت و دیو پکارد.

  • پراکتر اند گمبل PROCTER & GAMBLE که شرکت مادر تولید کننده محصولات کرست، پمپرز، رایت، اورال بی و … است.

  • بوش BOSCH شرکت تولید لوازم خانگی که نام رابرت بوش موسس این شرکت شناخته می‌شود.

  • رالف لورن (Ralph Lauren) برند درجه یک پوشاک

  • اورویل ردنباخر (ORVILLE REDENBACHERS) برند درجه یک ذرت بوداده

  • فرش عظیم زاده

  • آجیل تواضع

با مثال‌هایی که از شرکت‌ها و برندهای موفق زدیم نتیجه می‌گیریم که می‌توان برای نامگذاری شرکت یا انتخاب اسم برند یا نام تجاری از  نام‌ خانوادگی هم استفاده کرد.

البته در استفاده از نام خانوادگی برای نامگذاری شرکت و برند باید خطرات کپی شدن را هم در نظر بگیرید. همچنین باید توجه داشته باشید سال‌ها پیش که اغلب این نام‌های تجاری تاسیس شده‌اند، مثل امروز رقابت بسیار شدید نبوده است!

اما اگر قصد دارید از نام خانوادگی و شخصی برای نامگذاری برند و شرکت استفاده کنید باید به یک نکته مهم توجه کنید.

مراقب نام‌های تنبل باشید

نکته بسیار مهمی که حتما باید در استفاده از نام شخصی و نام خانوادگی در نامگذاری شرکت و انتخاب نام برند در نظر بگیرید آن است که نام‌های انتخاب شده باید از حداقل‌های کیفیت به عنوان یک نام تجاری برخوردار باشد و جزو دسته نام‌های تنبل نباشد.

انتخاب نام شرکت
روشهای انتخاب نام شرکت با استفاده از نام خانوادگی

ما در کتاب «نام‌های تجاری تنبل زرنگ خنثی» یک فصل را به اسم‌های اشخاص و قدرت آن‌ها در نامگذاری شرکت و برند اختصاص داده‌ایم.

در آن فصل کتابم توضیح داده‌ابم که تحقیقات علمی می‌گوید:

برخی اسم‌های خانوادگی برای انتخاب نام‌های تجاری مثل نامگذاری شرکت، قدرتمند و زرنگ هستند، برخی خنثی هستند و برخی اسم‌ها هم تنبل هستند.

استفاده از نام‌های تنبل می‌تواند به شدت به موفقیت شرکت یا برندمان ضربه بزند. پس باید مراقب نام‌های تنبل در نامگذاری شرکت یا انتخاب اسم برند خود باشید.

خلاصه‌ای از نکات کلیدی آن فصل کتابم را می‌توانید در مقاله « انتخاب اسم برند شخصی | چگونه نامی قدرتمند برای برند شخصی‌مان انتخاب کنیم؟» مطالعه کنید و از مناسب بودن نام خانوادگی‌تان برای انتخاب اسم شرکت و یا برند مطلع شوید.

—***—

در پایان باید توجه کنید هرکدام از برندهای قدرتمندی که در این مقاله مثال زدیم در کنار نامشان از ترفندهای قدرتمندی برای انتخاب لوگو و رنگ شرکت و برندشان استفاده کرده‌اند که در موفقیت آن‌ها تاثیر چشمگیری داشته است.

پس پیشنهاد می‌کنیم مقالات مرتبطی که در این زمینه‌ها نوشته‌ایم را هم بخوانید.

نکته نهایی این که:

شما طبق قانون ثبت شرکت‌های ایران به صورت عام نمی‌توانید از اسامی اشخاص استفاده کنید مگر این که نام شخصی‌تان خیلی خاص باشد و جزو اسامی خیلی شناخته شده و پرکابرد نباشد!

البته برای ثبت برند استفاده از نام شخصی هیچ منعی ندارد.

 

درباره احسان مهدی‌نژاد و مجموعه هزارمدیر بیشتر بدانید

(Visited 1,765 times, 1 visits today)
اشتراک گذاری با دیگران :

3 نظر در “نامگذاری شرکت با استفاده از نام خانوادگی

  1. امين دولت شاه می گوید :

    مطالب خوبی در مورد نام تجاری شخص بیان شده. استفاده از مثالهای ایرانی و خارجی که ملموس هستند. ممنون از شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *