نام برندهای ایرانی

بسیاری از بازاریابان و اصحاب برندهای بزرگ دنیا بارها اذعان کرده‌اند که نام برند یا عنوان تجاری یکی از اصلی‌ترین ستون‌های برندسازی است. به عبارتی اگر شما بهترین محصول یا خدمات را هم ارائه دهید، اگر نامی مناسب و درخور نداشته باشید، موفقیت شما با مشکلات اساسی مواجه خواهد شد! امروز شاهد محصولات و خدمات بسیار با کیفیتی در سراسر دنیا هستیم که تنها مشکلشان نام برند نامناسب است و لا غیر.

سایت هزارمدیر اولین و تنها سایت تخصصی ساخت اسم برند در ایران است که مقالات متعددی درباره اصول و کلیدهای انتخاب نام‌های مناسب برای برند قدرتمند در آن ارائه شده. مجموعه ما ده‌ها پروژه داخلی و تعدادی پروژه خارجی ساخت نام تجاری را انجام داده است و از این بابت به خود می‌بالیم.

اما در این مقاله می‌خواهم برخی از برترین نام‌های تجاری ایرانی را به عنوان نمونه اسم برند ایرانی معرفی و کلیدهای انتخاب نام تجاری قدرتمندی را که در آن‌ها به کار گرفته شده است را مشخص کنم.

—***—

در ابتدا باید بگویم که احتمالا انتخاب برخی از این نام برندهای ایرانی که در این مقاله معرفی می‌کنم با اطلاع از اصول کلیدهای انتخاب نام تجاری نبوده و به صورت خودجوش یا بر اساس استعداد مسئول نام‌گذاری یا این که بر اساس یک اتفاق انجام شده است!

اما باید بدانید امروزه به دلیل حجم زیاد رقابت در تمامی رده‌های تولیدی و خدماتی بازار، انتخاب یک اسم برند قدرتمند بدون توجه به این کلیدها بسیار مشکل و شاید نشدنی است!

 

ما در مجموعه هزارمدیر، تمام سعی‌مان بر این است که با تالیف هر چه بیشتر مقالات رایگان، چاپ و توزیع هرچه بیشتر کتاب «نام‌های تجاری تنبل، زرنگ، خنثی» و محصولات صوتی و تصویری کاری کنیم که مدیران و صاحبان کسب و کارها و خدمات،‌ بی‌نیاز از پرداخت هزینه‌های پروژه برای ساخت اسم برند خودشان شوند و خودشان با صرف هزینه‌ای اندک بتوانند بهترین نام ممکن را برای خود انتخاب کنند.

اگر شما که مدیر یا صاحب کسب و کار هستید بتوانید خودتان از قوانین ساخت نام های تجاری ایرانی و خارجی آگاه شوید، شاید بهتر بتوانید نامی مطبوع برای خودتان بسازید!

نمونه اسم برند ایرانی: پفک نمکی

سال‌ها پیش و در دهه 1950 میلادی، معادل 1330 شمسی، یک مهاجر ترک یهودی‌الاصل به نام موری یوهایی محصولی را که امروز ما به آن پفک‌نمکی می‌گوییم در آمریکا تولید کرد و نام آن را چیزدودلز یا ترق و تروق کننده پنیری گذاشت.

حدود 20 سال بعد و در اواخر دهه 1960 یا اواخر دهه 1340 شمسی این محصول در شرکت مینو ایران تولید شده و به درستی و زیبایی نام پفک نمکی را روی آن گذاشتند: پف‌کرده+ کوچک+ نمکی.

البته آقای حسن خسروشاهی یکی از برادران صاحب برند مینو در خاطراتش آورده است زیاد فرصت برای نام‌گذاری محصول نداشتیم و باید هر چه سریعتر محصول را به بازار ارائه می‌دادیم.

من نگاهی به محصول انداختم و ناگاه یاد دوران کودکی خودم افتادم که با مادرم به خیابان نادری می‌رفتیم و از یک شیرینی‌فروشی، نوعی شیرینی می‌خریدیم که بسیار شبیه همین محصول چیزدودلز بود و نامش پفک بود! ما هم همین نام را با افزودن نمکی به آن ساختیم.

ترکیبی از بلغور و ذرت که در دستگاهی به نام اکسترودر پف می‌کرد و سپس با پودر پنیر و روغن و طعم ‌دهنده‌ها به بیرون می‌آمد. جالب این که قدیم‌ترها به ما که کودک بودیم می‌گفتند پفک از نفت ساخته شده!

پفک نمکی جزو معدود نام‌های تجاری ایرانی موفق است که از کلید نام‌های مرتبط با محصول یا خدمات استفاده کرده است.

نمونه اسم برند ایرانی: مزمز

این نام تجاری ایرانی، که به عبارتی یکی از رقبای گردن کلفت پفک هست، همزمان از سه تکنیک نام تجاری استفاده کرده است: تکرار، صداواژه و تحریک احساسات.

این که یک واژه در اسم تجاری تکرار شود، در قدرتمند شدن آن بسیار کمک کننده است. درست مثل کلماتی که کودکان به کار می‌برند: بابا! ماما! ببعی! کوکو! سوسو! خصوصا اگر بازار مصرف شما کودکان هستند این قبیل نام‌ها کمک شایانی به شما برای موفقیت می‌کند. مثل خانواده پفک یا انواع اسنک‌ها یا پاستیل‌ها محصولاتی غیرجدی و بچه‌گانه هستند.

در استفاده از تکنیک تکرار اما باید مراقب باشیم اگر محصولمان جدی است نامی که انتخاب می‌کنیم حالت بچه‌گانه به خود نگیرد. محصولاتی مثل ماءالشعیر، نوشابه‌ها،‌ آب‌های معدنی و غیره. محصولاتی جدی هستند و نباید با نام‌های بچه‌گانه به تولید آن‌ها پرداخت! مثالش هم ماءالشعیر بسیار با کیفیت جوجو است. جوجو که احتمالا منظور تولید کننده تکرار واژه جو بوده است،‌ حالتی بچه‌گانه به خود گرفته است و می‌ تواند باعث شوخی گرفتن این محصول جدی شود.

تکنیک بعدی صداواژگان هستند که آواهایی متفاوت از نام‌ها و کلمات معمولی را از خود بروز می‌دهند.

اما تکنیک سوم یعنی تحریک احساسات که در ساخت نام مزمز به کار گرفته شده نیز بسیار مهم است. اسم مزمز طوری است که ترشح بزاق دهان را تحریک می‌کند. نمونه خارجی این مثال برند اسموکرز است که با شنیدن این واژگان شما به خوردن آن‌ تحریک می‌شوید.

نمونه اسم برند ایرانی: اکساب

این شرکت که نام اصلی‌ شرکتی‌اش آب نیروبخش گلستان است، با استفاده از یک اقدام استراتژیک، یعنی تزریق اکسیژن اضافی به آب  آشامیدنی، توانست یک آب نوشیدنی جدید به بازار ارائه دهد! آن‌ها با استفاده از اختراع پروفسور پاکدامن که سال‌ها پیش ترکیب اضافی اکسیژن با آب و کاربرد آن در درمان پزشکی را ابداع کرده بود این محصول را پایه‌گذاری کردند!

آن‌ها یک نام تجاری ایرانی ترکیبی برای خودشان ثبت کردند و توانستند به سرعت در بازار ایران خودشان را جا بیندازند. ترکیب اکسیژن+ آب که از این ترکیب یک نام قدرتمند، جدید و اختصاصی به دست آمده است: اکساب!

هرچند که استفاده از اسم ترکیبی خود یک کلید انتخاب نامهای تجاری قدرتمند است، اما نباید فراموش کنیم که استفاده از استراتژی تمایز در محصول این شرکت باعث هرچه قدرتمندتر شدن آن شده است. این نام تجاری پیش از این که حتی یک نام تجاری باشد یک گزینه استراتژیک متمایز داشته: آبی که اکسیژن اضافی در آن تزریق شده است.

نمونه اسم برند ایرانی: آموزشگاه زبان سفیر

نام کامل این موسسه زبان، سفیرگفتمان است که احتمالا به دلیل نیاز به ثبت تجاری گفتمان را اضافه کرده است! اما در هر صورت این موسسه وزبن که از سال 1378 و در منطقه قلهک تهران شروع به کار کرد به نام تجاری ایرانی سفیر شناخته می‌شود.

 

سفیر یک نام استعاره‌ای بسیار عالی برای یک موسسه آموزش زبان‌های خارجی است. چون در ذهن افراد این پیش‌فرض وجود دارد که سفیر استعاره از شخصی است که حداقل به یک زبان خارجی مسلط است!

شما وقتی از نام‌های استعاره‌ای برای نام تجاری محصولات یا خدمات خود استفاده می‌کنید،‌ از نظر بازار هدف این نشان از هوشمندی شما دارد. درست مثل کاری که بیان ضرب‌المثل‌ها برای ما انجام می‌دهند.

نمونه اسم برند ایرانی: آژانس مسافرتی مارکوپولو

این نام تجاری یک استعاره فوق‌العاده از شخصی است که سفر را درو کرده. اما این نام فقط استعاره نیست و کلید قدرتمند دیگری هم دارد و آن تصویری بودن است.

از کنفوسیوس فیلسوف بزرگ چینی نقل است که می‌گوید: یک تصویر قدرتی برابر با هزار کلمه دارد! این شعار بسیاری از موسسات و آژانس‌های تبلیغاتی در سراسر دنیاست. من هم هر وقت این سخن را‌‌ در سخنرانی‌هایم نقل کرده‌ام، بسیار مورد توجه دوستان قرار می‌گیرد.

چندی پیش هم در کتاب ارزشمند ذهن کاملا نو اثر دنیل پینک خواندم که نقل کرده بود: یک تصویر قدرتی هزاربرابر یک کلمه دارد و اما یک استعاره قدرتی هزاربرابر تصویر دارد!

حالا من سخنی را به آن دو مورد اضافه می‌کنم: یک استعاره تصویری قدرتی 1000 برابر یک استعاره ساده دارد!

آژانس توریستی مارکوپولو همزمان استعاره و تصویر را با هم دارد! همینطور نام برند قالی سلیمان که به آن اشاره کردم هم هم‌زمان تصویر حضرت سلیمان و استعاره را دارد.

نمونه اسم برند ایرانی: قالی سلیمان

نام تجاری قالی سلیمان، نامی بود که شرکت رسول اصفهان در سال 1371 آن را ساخت. حضرت سلیمان و قالیچه معروفش برای همگان شناخته شده است. این شرکت به درستی یک نام استعاره‌ای و تا حدودی تصویری را برای خودش انتخاب کرده است.

نام‌های استعاره‌ای دیگری هم در ایران داریم مانند نام تجاری کلینیک درمان نازایی حضرت مریم. حضرت مریم یک استعاره قدرتمند از شخصی است که به صورت معجزه‌آسایی باردار شده است.

نمونه اسم برند ایرانی: دامداران

دامداران که نام تجاری ایرانی شرکت لبنی تین است، در سال 1363 فعالیت خود را آغاز کرد. این شرکت که امروز خود را هلدینگ دامداران می‌نامد،‌ یک نام تجاری مرتبط با کالا و کمی هم استعاره‌ای برای خود انتخاب کرده است!

البته مدیران این شرکت نباید فراموش کنند که تا زمانی حق دارند از نام دامداران در مراودات و روی محصولات خود استفاده کنند که صرفا روی محصولات لبنی و شاید گوشتی، آن‌هم گوشت قرمز فعالیت کنند! اگر شما روزی با نام دامداران نوشابه، آب‌میوه یا آب معدنی تولید کنید، در مسیر اشتباه قرار گرفته‌اید!

این را از آن جهت می‌گویم که هم‌اکنون نمونه‌های مشابه داریم، که این اشتباه را انجام می‌دهند. اما نام تجاری دامداران بسیار عالی و قدرتمند است، تا زمانی که تخصصی روی حرفه‌ اصلی خودش کار کند.

مناسب دیدم یادی هم از شعار تجاری یا به عبارتی شعار تبلیغاتی این نام تجاری ایرانی هم داشته باشیم: از بامدادان تا شامگاهان با دامداران!

شعار خوبی است، تکرار و قافیه در آن رعایت شده است و معنی هم دارد. اما یک مشکل دارد: بیش از حد انتزاعی است. یعنی تصویری را در ذهن مخاطب زنده نمی‌کند و به همین دلیل شاید فراموش شود: اما با تمام این اوصاف بازهم از بسیاری از شعارهای تجاری ایرانی بهتر است. پیشنهاد می‌کنم اگر می‌خواهید با اصول انتخاب شعار تجاری قدرتمند آشنا شوید مقاله «بهترین ترفند‌های ساخت شعار تجاری | چگونه شعار تبلیغاتی بسازیم؟» را هم بخوانید.

نمونه اسم برند ایرانی: دوغ گدوک و دوغ آبعلی

نام‌های تجاری ایرانی جغرافیایی یا محلی اگر باعث شوند که مشتری شما یاد یک خصلت ویژه و معروف محلی بیفتد برای شما موثر واقع می‌شوند.

اگر از جاده فیروزکوه درجاده تهران شمال عبور کرده باشید می‌دانید که گردنه گدوک به دوغ و آش دوغ معروف است. همین‌طور هم منطقه آب‌علی استان تهران نیز از سال‌ها پیش دوغ‌ های محلی معروفی داشته است. پس نام‌های تجاری گدوگ و آب‌علی برای دوغ، نام‌های تجاری ایرانی محلی قدرتمندی محسوب می‌شوند.

اما در استفاده از نام برند بر اساس کلید جغرافیا و محلی باید بسیار دقت کنید که این نام‌ها باعث ایجاد محدودیت برای شما نشود. نمونه آن نام تجاری روزنامه خراسان است. این روزنامه، روزنامه‌ای سراسری است که من پیش از این فکر می‌کردم، روزنامه محلی استان خراسان است!

زمانی که نام تجاری شما قرار است اخبار کل یک کشور را پوشش دهد بهتر است نامی داشته باشیم که القای این کار را داشته باشد و استفاده از نام جغرافیایی و محلی مناسب نیست.

—***—

در پایان پیشنهاد می‌کنم که اگر برای آشنایی مفصل‌تر با کلیدهای انتخاب اسامی تجاری قدرتمند حتما مقاله «کلیدهای طلایی انتخاب اسم برند | چگونه اسم برند قدرتمندی انتخاب کنیم؟» را هم مطالعه کنید.

 

 

 

(Visited 354 times, 1 visits today)
اشتراک گذاری با دیگران :

7 نظر در “نام برندهای ایرانی

  1. رضا یاوری می گوید :

    با سلام
    استاد این مقاله و دیگر مقالات شما را مطالعه کردم بسیار کاربردی و فوق العاده است نام تجاری را خیلی خوب در ایران مورد بررسی قرار داده اید و من توصیه می کنم که تمام کسب وکارها از این مقالات بهره مند شوند تا کسب وکار خود را در آینده بهتر موفق نمایند.
    این موارد بسیار ضروری است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انتخاب اسم برند براى مغازه و فروشگاه
نشد که بشه
فايل صوتى اسنراتژي تمايز
نشد که بشه
وبينار تخصصى داستان برند
نشد که بشه
10% تخفیف خرید
نشد که بشه
15% تخفیف خرید
نشد که بشه
20% تخفیف خرید
نشد که بشه
شانس خودتون رو امتحان کنید

بعضی وقتا تو زندگی شانس هم اهمیت داره!!

ما در هزارمدیر یه گردونه شانس گذاشتیم که شما فقط لازمه ایمیل و شماره موبایل خودتون رو وارد کنین که نزد ما محفوظن
بعدش گردونه رو میچرخونین و میتونین محصول رایگان ببرین یا این که تخفیف بگیرید!

‌پ.ن

هیچ کس در این گردونه بازنده نیست!!