بهترین فرمول آموختن که کشف شده است!

بهترین فرمول آموختن

داستان ورشکستگی ارسلان

حدود ۲ سال پیش و در انتهای شهریور من در مسافرتی خارج از ایران بودم. روی موبایلم پیامی آمد با این مضمون:
سلام احسان جان وقتت بخیر مراسم ارسلان کی هست؟
پیام را فرشید،‌ یک دوست مشترک برایم فرستاده بود. من هم که می‌ دانستم ارسلان مادر مسنی دارد به او گفتم:
فرشید جان من ایران نیستم. مادر ارسلان فوت کرده؟ من اطلاعی ندارم!
شماره برادرم را داده و گفتم به او زنگ بزند. او هم خداحافظی کرد و عذرخواهی و……
یک ساعت بعد برای برادرم پیام فرستادم که فرشید پیام داده بود که مراسم ارسلان کی است؟ برای مادر ارسلان اتفاقی افتاده است؟ برادرم پاسخ داد: بلی مادرش متاسفانه مرحوم شده است.

 

اما ارسلان که بود؟

ارسلان دو سال پیش یک مرد ۴۵ ساله، کمی تپل، عینکی، کم مو و سفید رو بود. او وارث یکی از ملاکان منطقه بود و می‌توان گفت از بچگی‌اش هیچ‌گاه کار نکرده بود!
البته در ظاهرامر مغازه‌ای داشت و در زمانی هم کارگاهی داشت. اما به دلیل این که مال و اموال و خانه و…………همگی به او به ارث رسیده بود وی هیچ‌گاه تلاشی برای فراگیری و انجام کاری نداشت.
چند روز بعد که به ایران برگشتم فهمیدم که ارسلان فوت کرده! او خودکشی کرده بود! چرا؟
بدهکاری زیادی که بالا آورده بود. او به همه اطرافیانش بدهکار بود. از قصاب محله گرفته تا همسایه مغازه و……….
البته یک از طلبکارانش هم ما بودیم و همان فرشید هم که به من پیام داده بود!
ارسلان همه را زخمی کرده بود. همسر و فرزندانش او را ترک کرده بودند، حالا به حق یا به ناحق نمی‌دانم!
وی از لحاظ روحی و روانی در هم شکسته بود و در آخرین اقدام ماشه خلاص را چکانده بود!

suicide

 

چرا ارسلان این ‌گونه شد؟

ارسلان بدون انعطاف و خشک بود. وی خودش را عقل کل می‌دانست و تصور می‌کرد که پاسخ همه سوالات را می‌داند. دوست مشترک وکیلی داشتیم که بعد از فوتش نزد من آمد. وقتی از میزان بدهی او و میزان مال و اموالی که برایش باقی‌مانده به او گفتم، گفت: افرادی را می‌شناسم که با درصد اموالی بسیار کمتر نزد من آمده و من از طلبکاران برایشان حق بخشش گرفته‌ام. این فرد چرا نزد من نیامد؟
به او گفتم چون او مغرور، خودخواه و عقل کل بود!
خود را بی‌نیاز از آموزش می‌دید و در هر زمینه‌ای که شما مطلبی را بیان می‌نمودید وی اظهار فضل می‌نمود. او تصور می‌نمود به تمام علوم عالم مسلط است، بنابراین اگر پاسخ سوالی را نمی‌دانست‌، فکر می‌کرد هیچ شخص دیگری هم راهکاری برای آن ندارد!
از آنجایی که او برای بدست‌آوردن هیج کدام از داشته‌هایش، آپارتمانی ۲۰۰ متری در بهترین نقطه شهر، ویلایی در شمال، فروشگاهی که داشت و…………در عمل هیچ تلاشی نکرده بود و همه را به ارث برده بود، تحمل این که ممکن است این‌ها را از دست بدهد برایش غیرقابل تحمل بود.
او یاد نگرفته بود که هدف‌گذاری کند. او یاد نگرفته بود که چیزی را چگونه می‌توان با زحمت و تلاش به دست آورد.
زمانی هم که اولین نشانه‌های ورشکستگی در او بروز کرده بود، وی شروع به گرفتن پول بهره‌ای از اطرافیان و وام‌های سنگین از بانکها نموده بود. وی تحمل بی‌پولی را نداشت.
اما به جایی رسید که دیگر نتوانست این چند توپ شعبده‌بازی را در هوا کنترل کند و در یک لحظه همه توپها روی زمین ریختند!
وی که در عمل، با اخلاق خشک و غیرمنعطف خودش هیچ دوستی برای خودش باقی نگذاشته بود و خانواده‌اش نیز در عمل با او ارتباطی نداشتند، متاسفانه در یک صبح تابستانی خودش را ………………………
اما درس‌هایی که من از این داستان غم‌انگیز گرفتم این‌ها بودند:
۱٫ مال و اموالی که افراد بدون زحمت به دست ‌می‌آورند، مثل ارث ومیراث، و خصوصا در سنین پایین، اغلب باعث می‌شود انگیزه‌ای بابت کار و تلاش واقعی نداشته باشند.
۲٫ افرادی که خودخواه و غیر منعطف هستند، تصور می‌کنند که پاسخ تمامی سوالات را می‌دانند و اگر مشکلی برایشان پیش بیاید تصور می‌نمایند که هیچ کس نمی‌تواند به آنها کمک کند! البته به جز کمک مالی!!
۳٫ اشخاصی که در زندگی هدف ندارند و هدف‌گذاری را نیاموخته‌اند، به احتمال زیاد دچار انتخاب افسردگی می‌شوند و یکی از عوارض این افسردگی می‌تواند انتخاب این عمل ناشایست خودکشی باشد.

اما درسی که من از این واقعه بسیار تلخ گرفتم این بود:
سعی کنم پسرانم برای برآورده شدن خواسته‌های‌شان کار و تلاش کنند. به دست آوردن راحت مال و اموال و میراث می‌تواند افراد را تنبل و تن ‌پرور بار بیاورد. کما این که ارسلان سال‌های سال غصه مال و اموالی را می‌خورد که بنا به دلایلی به یکی از نزدیکانش رسیده بود و از چنگ او خارج شده بود!
به آنها بیاموزم که هیچ توقع مال و اموالی از من نداشته باشند و خود را دست‌نگاه کن و وابسته من ندانند.
به فرزندانم هدف‌گذاری را بیاموزم تا همواره در زندگی نقشه‌راه داشته باشند.
همچنین آنها را منعطف و اهل مشورت بار بیاورم.
در ادامه یک داستان تجاری معروف را بازگو می‌کنم که شاید شما هم آن را شنیده باشید.‌

راز ورشکستگی نوکیا

شرکت نوکیا، یکی از قدرتمندترین شرکت‌های دنیا و بزرگ‌ترین تولیدکننده گوشی‌های تلفن همراه در جهان بود که چندسال پیش، پس از کاهش ۹۹ درصدی سهامش توسط شرکت مایکروسافت خریداری شد!
متن زیر از یکی از مقالات تحلیلی اقتصادی آمده است که با کمی تغییرات ملموس ارائه می‌شود:
پایه این شرکت فنلاندی در سال ۱۸۶۵ میلادی_۱۵۰ سال پیش_ و در حوالی رودخانه نوکیا و توسط فردریک ایدستام بنا‌گذاشته شد و تا سالیان سال لاستیک، چکمه و کاغذ تولید می‌نمود. از سال ۱۹۱۲ _۱۰۰ سال پیش_شرکت وارد عرصه خطوط تلفن و تلگراف گردید و سپس در سال ۱۹۹۰ به صورت تخصصی وارد عرصه تولید تلفن همراه گردید. یکی از اولین محصولات این شرکت، گوشی موبیرا سناتور بود که حدود ۹ کیلوگرم وزن داشته و با قیمت امروز ۴۵۰۰ یورو_۲۰ میلیون تومان_ ارزش داشت!
حتی همین امروز هم این شرکت قوی‌ترین سیستم نقشه‌یاب جهان را به نام (( هی‌یر )) در دست دارد و هنوز هم اغلب شرکت‌های معتبر دنیا مثل سامسونگ، سونی و موتورولا، سیستم های ردیاب خود را از این شرکت تهیه می‌نمایند.
اما هیچ‌کدام از این‌ها مانع ورشکستگی نوکیا نشدند!
در طول نشست خبری اعلام فروش این شرکت به مایکروسافت، رئیس وقت این شرکت گفت:
ما بهترین تیم مدیریتی و اجرایی را در اختیار داشتیم. ما هیچ اقدام اشتباهی انجام ندادیم، سخت تلاش کردیم، اما علی رغم همه این‌ها شکست خوردیم!
بعد از گفتن این جمله تمام تیم مدیریتی نوکیا و خود رئیس آن شرکت به طور غم‌انگیزی گریه کردند…….
از اوایل سال ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۲، نوکیا یکی از قدرتمندترین کمپانی‌های دنیا، با در دست داشتن۸۰ درصد سهم بازار بود. قیمت هر سهم این شرکت حدود ۵۰ یورو و ارزش این شرکت ۲۵۰ میلیارد یورو بود!
نوکیا شرکتی فوق‌العاده قوی با مدیرانی کاربلد و حرفه‌ای بود که کارشان را به خوبی انجام می‌دادند. اما متاسفانه امروزه:
تنها به خوبی‌کارکردن و حفظ وضع موجود، برای موفقیت کافی نیست!
شرکت‌های اپل و سامسونگ تا چند سال قبل از آن هرگز گوشی موبایل تولید نمی‌کردند!
اما آن‌ها شرکت‌های یادگیرنده‌ای بودند و مدام به دنبال یادگیری، تغییر و نوآوری می‌گشتند. خیلی سریع آیفون و گلکسی، گوشی‌های نوکیا را در بازار کنار زده و سهم قابل توجهی از بازار گوشی‌های تلفن همراه را به خود اختصاص دادند. از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۳ نوکیا از مرتبه اول بازار به رتبه دهم سقوط کرد!
سهم بازار ۸۰ درصدی نوکیا به کم‌تر از ۳ درصد تنزل یافت و ارزش هر سهم آن از ۵۰ یورو به فقط ۳ یورو کاهش پیدا کرد.
هزاران کارمند و کارگر پرتلاش نوکیا بی‌کار شدند. ارزش قیمتی شرکت نوکیا با کاهشی ۹۸ درصدی از ۲۵۰ میلیارد یورو به حدود ۴ میلیارد یورو تنزل پیدا کرد!
یک شوک بزرگ به تمام سیاستگذاران عرصه بازارهای مالی دنیا و همین‌طور مردم دنیا وارد شد.
شرکت نوکیا هیچ اشتباه فاحشی نداشت. نوکیا در ظاهر هیچ کار خطایی انجام نداد. اما جهان به سرعت در حال تغییر است. ضعف نوکیا در عدم یادگیری، رشد و تغییر مداوم و شاید نادیده‌گرفتن رقیبان بود!

1369224220_nokia-lumia
چون مطمئنا آنها سیستمی برای یادگیری داشتند‌. اما سرعت یادگیری و اجرایشان از رقبای قدرتمندشان کمتر بود.
رهبران نوکیا شاید به اندازه کافی به دنبال یادگیری مداوم و تغییر و نوآوری سریع نبودند.
آن‌ها احتمالا نتوانستند تغییرات مداوم و سریع تلفن همراه را که به واسطه شرکت‌های اپل و سامسونگ آورده شدند، پیش‌بینی کنند.
آن‌ها به این خاطر که یادگیری مداوم را فراموش کردند، نه‌تنها شانس خود را برای رسیدن به موفقیت از دست دادند، بلکه شانس بقا را نیز از دست دادند!
متن بالا به خوبی نشان می‌دهد که ما در هر جایگاهی هم که هستیم به آموزش و یادگیری مداوم نیاز داریم. یا حداقل می‌توان گفت که برداشت من این است!

هر چند شاید مساله ساده به نظر بیاید ولی اگر مبحث آموزش را جدی نگیریم، با توجه به شتاب تغییرات و فراگیری مساله موفقیت در جامعه کنونی، به سرعت از رقیبان خود عقب مانده و در کوتاه‌زمانی مزیت‌های رقابتی خود را از دست خواهیم داد و به سرنوشت شوم نوکیا و یا ارسلان دچار خواهیم گردید.
شاید دوستانی بگویند که ما در حد و اندازه نوکیا نیستیم!
اما اگر به دور و بر خود نیم‌نگاهی بیندازید، هر روزه فروشگاه‌های کوچک و بزرگ زیادی را مشاهده می‌کنید که تا دیروز در محله شما وجود داشته‌اند و دیگر امروز نیستند!
پس همه ما و در همه نقاط دنیا با این موضوع درگیر هستیم. پس:
امروزه اگر به دنبال یادگیری و رشد و پیشرفت و ساخت جایگاهی قدرتمند در ذهن مشتریان خود نباشیم و از موفقیت امروز خود راضی بوده و تنها به دنبال حفظ وضعیت فعلی باشیم شکست خواهیم خورد!

انواع منابع آموزشی

اکنون که به اهمیت آموزش و پویایی آگاه‌تر شده‌ایم، شایسته است آین مهم را هرچه بیشتر به‌کاربندیم.
من منابع آموزشی موفقیت را با برداشت از مدارک و اطلاعات موجودجمع‌آوری نموده‌ام.
توجه نمایید که این مبحثی بسیار مهم بوده و بسیار بهتر است که شما بتوانید تشخیص دهید، بیشتر جزو کدام دسته هستید!

training04

 

دسته اول (خواندنی‌ها)

منابع خواندنی، بیش‌ترین و بزرگ‌ترین منابع در دسترس ما را به خود اختصاص داده‌اند و جزو ارزان‌ترین گزینه‌های آموزشی می‌باشند. در عین حال با توجه به پیشرفت بسیار زیاد رسانه‌های صوتی و تصویری، خواندنی‌هایی از جمله انواع کتاب، هنوز طرفداران بسیاری بین جوامع بشری دارند.

reading
شما اگر از خواندن کتاب یا مجلات، لذت زیادی می‌برید می‌توانید خود را جزو علاقه‌مندان این دسته حساب کنید. البته قرارگرفتن در یک دسته دلیل بر این نیست که از روش‌های دیگر آموزش لذت نخواهید برد. بلکه فقط روشی است برای انتخاب اولویت آموزشی.
منابع در دسترس خواندنی شامل دو دسته آفلاین و آنلاین هستند:
۱٫ منابع آفلاین
شامل کتاب‌ها، مجلات، خبرنامه‌ها، روزنامه‌های تخصصی، کارت‌های آموزشی و……
۲٫ منابع آنلاین
شامل کتاب‌های الکترونیکی یا انواع ایبوک‌ها، مقالات سایت‌ها، مجلات و خبرنامه‌های الکترونیکی، ایمیل‌ها و……
لازم به ذکر است که در بین این دو دسته، منابع آفلاین یا به اصطلاح کاغذی، از اعتبار بیشتری برخوردار بوده و در ابتدای امر و در شروع هر آموزشی توصیه می‌شود از منابع آفلاین یا نوشته‌های ملموس به‌خصوص کتاب‌های چاپی، استفاده بیشتری نمایید.
البته لازم به ذکر است که خواندن یک باره هیچ کتابی مقدار زیادی به دانش شما افزون نخواهد کرد. کتاب را باید حتما چندباره مطالعه کرده و چه بهتر است که مطالب را برای خودتان خلاصه نمایید.
توصیه می نمایم کتاب‌های قدرت ذهن آقای تونی بوزان را مطالعه نمایید.

دسته دوم (شنیدنی‌ها)

این دسته شامل انواع محصولات شنیداری می‌باشند. امروزه این دسته از محصولات آموزشی جزو پرطرفدارترین دسته روش‌های آموزشی در دنیا هستند و توصیه می‌کنم اگر تا به امروز با این نوع آموزش به میزان کافی آشنا نبوده‌اید از همین حالا آن را جزو ضروریات زندگی خود قرار بدهید.
مزیت‌های این روش باعث شده است اغلب مدرسان موفقیت در دنیا به کرات، علاقه‌مندان را به شنیدن این دسته از محصولات تشویق نمایند.

listening
برایان تریسی می‌گوید:
طبق آمار دانشگاه کالیفرنیای جنوبی اغلب افراد شاغل، به طور متوسط طی یک سال بین ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ ساعت را در اتومبیل خود می‌گذرانند و چنان‌چه در این اوقات به سی‌دی‌های صوتی آموزشی گوش فرا دهند، درست به مانند این است که یک یا دو ترم تحصیلی را در یک دانشگاه گذرانده‌اند!
یکی دیگر از مزیت‌های این روش این است که می‌توانید این فایل‌ها را به صورت ام‌پی ۳ بر انواع دستگاه‌های همراه خود داشته و هر زمان در فرودگاه، اتوبوس یا در اتاق انتظاری قرار دارید به آن‌ها گوش فرادهید.

لذت از حضور در ترافیک
من چندسالی است که دیگر از ماندن پشت ترافیک ناراحت نیستم!
به قدری در ماشینم محصولات صوتی دارم که اگر روزی ۱۰ ساعت هم در ماشین باشم هنوز برای گوش‌دادن به همه آن‌ها وقت کم می‌آورم!
پس توصیه می‌نمایم:
همیشه همراه خودتان انواع مختلفی از آموزش‌های صوتی را حمل کنید.
به این صورت هیچ‌گاه از حضور در ترافیک یا اتلاف وقت در اتاق انتظار ناراحت نخواهید بود و همواره از وقتتان استفاده بهینه خواهید نمود.
البته فکر کنم که من تا حدودی به گوش کردن این محصولات معتاد شده‌ام!
هیچ‌گاه بدون یکی از محصولات به هیچ کجا نمی‌روم و صد البته بهتر است مختص هر مکان یک محصول متناسب همراه خود داشته باشید!

دسته سوم (دیدنی‌ها)

این دسته نیز به دلیل راحت و جذاب بودن آموزش ، طرفداران بسیاری دارد و چون هم‌زمان از چند مولفه صوت و تصویر (فیلم) با همدیگر استفاده می‌نماید، می‌تواند بسیار اثرگذار باشد.

%d9%81%db%8c%d9%84%d9%85-%d8%a2%d9%85%d9%88%d8%b2%d8%b4%db%8c
چندین سال پیش منابع تصویری بسیار کمی برای آموختن موفقیت وجود داشت ولی اکنون به مدد رسانه‌های اجتماعی و همچنین وفور علاقه‌مندان به موفقیت، به حدی منابع آموزشی زیاد شده است که شما باید در انتخاب فیلم‌های آموزشی درجه یک دقت به خرج بدهید!
مزیت بسیار خوب فیلم‌ها، این است که بسیار قدرتمندتر از رسانه‌های خوانداری و شنیداری عمل می‌کنند و از آن‌جایی که تصویرها در ذهن ما ماندگارترند این روش می‌تواند بسیار ارزشمند باشد.

داستان آب و شکر
چند وقت پیش در همایشی مهمان بودم که متاسفانه سخنران، ۸۰ درصد یک هنرپیشه بوده و شاید ۲۰ درصدی هم از موضوع سخنرانی آگاهی داشت!
اما به هر صورت اغلب همایش‌ها این‌گونه‌اند و جالب این که بسیاری از حضار همایش‌ها هم گویا بیشتر دوست دارند نمایش ببینند تا مطلب علمی بشنوند!
اما در قسمتی از برنامه، سخنران تکه فیلمی را از زندگی‌نامه استیوجابز پخش کرد که در آن صحنه استیو جابز مشغول مذاکره با جان اسکالی مدیرعامل وقت شرکت پپسی بود. در آن زمان اپل شرکت نوپایی بود و فروش سالیانه‌اش شاید به اندازه گردکردن ارقام حسابداری پپسی هم نمی‌شد.
اما با این وجود، استیو جابز، جان اسکالی را به پذیرفتن مدیرعاملی شرکت اپل راضی کرد و یک جمله افسانه‌ای در این بین رد و بدل شد:
آیا می‌خوای که دنیا را تغییر بدی یا این که تصمیم داری تا آخر عمرت آب و شکر بفروشی!؟
هر جند که من این جمله را چندین بار در کتاب‌های استیوجابز خوانده بودم و حتی در چندین فیلم‌اش هم دیده بودم، اما به نظرم این صحنه ارزشمندترین مبحث این همایش بود و از تمام گفته‌های سخنران ارزشمندتر بود!
فکر می‌کنم شاید اگر از اغلب شرکت‌کنندگان در آن همایش هم بپرسیم، نتوانند حتی یک موضوع دیگر از آن همایش را به خاطر آورند، اما من مطمئن هستم این صحنه را به زودی از خاطر نخواهند برد. این قدرت فیلم است!
فیلم‌های آموزشی هم خود به چند گروه تقسیم می‌شوند:

گروه اول: فیلم‌های سخنرانی‌ها و همایش‌ها

اگر بتوانید فیلم سخنرانی و همایش‌های درجه یک خارجی و داخلی را تهیه نمایید و آن‌ها را به دقت و حتی چندین بار مشاهده نمایید، این می‌تواند یکی از بهترین انواع آموزش باشد و چندین منفعت برای طالب راه موفقیت دارد.
اول این‌که شما هر زمانی از سال و شبانه‌روز که دوست دارید آن را مشاهده می‌نمایید.
دوم این‌که اغلب هزینه کمتری نسبت به حضور در خود آن همایش می‌پردازید.
سومین مورد هم این است که هر چندبار که بخواهید می‌توانید آن را ببینید و به خوبی نکات مهم را فرا بگیرید.

گروه دوم: فیلم کارگاه‌های آموزشی

این دسته از فیلم‌ها در انواع و اقسام آموزش‌ها به وفور یافت می‌شوند و به شرطی که حاوی مطالب پرمحتوایی باشند، می‌توانند بسیار مثمرثمر واقع شوند.
امروزه شما در هر زمینه‌ای که علاقه‌مند بوده و وقت کافی برای حضور در کلاس‌های آموزشی را نداشته باشید، می‌توانید با تهیه دوره‌های تصویری درجه یک، در این امور به مهارت‌های اولیه دست یابید و چنان‌چه علاقه‌مند به آن زمینه بودید و از استعداد لازم برخوردار بودید به صورت حضوری کار را ادامه دهید.

یک پیشنهاد عالی:
سایت درسنامه که مدتی است در ایران مشغول به فعالیت نموده است، یکی از بهترین منابع آموزش تصویری در ایران است که شما می‌توانید با عضویت در آن و گذراندن دوره‌های روزانه آن و هم‌چنین انجام آزمون‌های ان در بسیاری از آموزش‌ها از قبیل نرم‌افزار آفیس که شامل ورد و پاورپوینت و……..می‌شود مهارت کسب نمایید.
www.darsnameh.com

دسته چهارم ( آموزش‌های عملی )

انواع کارگاه‌ها و کلاس‌های عملی در این دسته می‌گنجند. این دسته از آموزش‌ها سالیان سال است در کشور ما رواج داشته و در قالب کارگاه‌های آموزشی ارائه می‌گردد، لیکن بیشتر در زمینه‌های فنی بوده است. اما اکنون چندسالی است که در انواع و اقسام آموزش‌های موفقیت و پیشرفت شخصی و روش‌های افزایش فروش و رشد سریع کسب‌وکار نیز در دسترس قرار گرفته است.

%da%a9%d8%a7%d8%b1%da%af%d8%a7%d9%87-%d8%a7%d9%85%d9%88%d8%b2%d8%b4%db%8c
شرکت در این کارگاه‌ها به شرطی که توسط اساتید خبره و کاربلد هدایت شوند نیز می‌تواند بسیار مفید و آموزنده باشد.
من به شخصه توصیه می‌نمایم، اگر قصد دارید به یک حرفه‌ای بدل شوید یا به قول من، تبدیل به یک شکارچی دایناسور شوید، از هر چهار روش بیان شده در بالا به نحوی مکمل استفاده نمایید. چه بسا بدین صورت در هر زمان که لازم باشد در زندگی و یا کسب‌وکار خود تصمیم مهمی اتخاذ نمایید، این آموزه‌ها اثر جادویی خود را نشان خواهند داد

موفق و نامدار باشید
احسان مهدی نژاد

احسان مهدی نژاد
Ehsan Mehdi Nezhad
بالای سربرگ

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *