انتخاب اسم برند شخصی

اگر شما یک نویسنده، بازیگر یا کمدین باشید یا بخواهید در شبکه‌های اجتماعی فعالیت کنید و برای خودتان فالوور جذب کنید، همه شما را با اسم برند شخصیتان می‌شناسند. من در کتاب «نام‌های تجاری تنبل زرنگ خنثی» یک فصل را به اسم‌های اشخاص و قدرت آن‌ها در ساخت برند شخصی اختصاص داده‌ام.

در آن فصل کتابم توضیح داده‌ام که تحقیقات علمی می‌گوید برخی اسم‌ها برای برند شخصی قدرتمند و زرنگ هستند و برخی اسم‌ها هم متاسفانه تنبل. در این مقاله تصمیم دارم خلاصه‌ای از نکات کلیدی درباره انتخاب اسم برند شخصی را با شما در میان بگذارم و بگویم چرا عقیده دارم برای هر فعالیت تجاری جدی باید روی اسم خودتان تأمل و بازنگری کنید.

—***—

شاید در نگاه اول به نظرتان بیاید که انتخاب اسم برند شخصی فقط برای برخی افراد مثل بازیگرها و نویسنده‌ها مهم است. هر چند این موضوع برای آن‌ها مهم‌تر است و باید حساسیت ویژه‌تری روی آن داشته باشند، اما پژوهش‌های علمی نشان می‌دهد اسم ما به شدت روی تصور دیگران از ما تاثیر دارد. در ابتدا بیایید نتایج دو تحقیق معتبر را برایتان بازگو کنم تا بدانید چطور شما شبیه اسمتان می‌شوید و اسمتان حتی روی نمره انشایی که از معلم می‌گیرید هم تاثیر دارد چه برسد به موفقیت در کسب و کارتان!

اسم شما روی نمره انشایی که می‌گیرید هم اثر دارد!

چند سال پیش در ایالات متحده، تحقیق عجیبی انجام شد برای این که بفهمند چرا دانش‌آموزان برخی از همکلاسی‌هایشان را مسخره می‌کنند! این تحقیق را دو روانشناس به نام‌های دکتر هربرت هراری و  دکتر جان دابلیو مک دیوید انجام دادند. این دو روانشناس مبنای تحقیقشان را نام‌ شخصی دانش‌آموزان قرار دادند!

آزمایش این طور بود که انشاءهایی با مضمون یکسان نوشتند و بالای ورقه‌ها اسامی ساختگی بچه‌های کلاس چهارم و پنجم نوشته شد. دو دسته نام برای این آزمون انتخاب شدند:

دسته اول: دو نام محبوب مایکل و جان

دسته دوم: دو نام غیرمحبوب هوبرت و المر

بالای ورقه انشاها، این چهار نام را نوشتند و به تعداد مساوی بین معلمان انشای مدارس ایالتی پخش کردند تا به آنها نمره بدهند. معلمان هیچ اطلاعی از این تحقیق نداشته و تصور می‌کردند که یک آزمون انشای عادی است. پس از جمع آوری انشاها محققان متوجه شدند که حدسشان تا حدود زیادی درست بوده!

معلمان به انشاهای جان و مایکل نمرات بیشتری داده بودند و به المر و هوبرت نمرات کمتری داده بودند! به گفته روانشناسان: معلمان بنا بر تجربیات گذشته‌شان حدس می‌زدند که  المرها و هوبرت‌ها از پیش بازنده‌اند! همین‌طور جان و مایکل افراد موفق‌تری هستند! این تحقیق در دوران خودش سر وصدای زیادی به پا کرد.

من اسم‌هایی مثل جان و مایکل را اسامی زبر و زرنگ نام گذاشته‌ام و به اسم‌هایی مثل هوبرت و المر  می‌گویم اسامی تنبل.

حالا ما در ایران چه استفاده‌ای می‌توانیم از این تحقیق برای انتخاب اسم برند شخصی بکنیم؟ درست است که ما که هوبرت و المر نداریم، اما غلام‌ و سلطان‌علی که داریم! ما که جان و مایکل نداریم، اما بهراد و امیرعلی که داریم!

از آن‌جایی که ما انسان‌ها در سراسر دنیا، خصوصیات اخلاقی بسیار مشابهی داریم، نتیجه می‌گیریم که به احتمال زیاد اگر چنین آزمایشی در ایران هم انجام شود احتمالا به نتایجی مشابه دست خواهیم یافت. اگر دوستانی در آموزش و پرورش این امکان را دارند، خوشحال می‌شوم که همچنین تحقیقی در ایران هم انجام شود. اما حالا برویم سراغ تحقیق دیگری که نشان می‌دهد اسم شخصی ما چقدر مهم است.

شما شبیه اسمتان می‌شوید

چند سال پیش مجله وزین Harward Business Review در شماره اکتبر 2017 خود مقاله‌ای علمی چاپ کرد با عنوان: ما شبیه اسم خود هستیم! (We look like our name). این مقاله را خانم آن لور سلیه (Anne-Laure Sellier) استاد دانشگاه اچ‌ای‌سی نوشته است.

در این مقاله نتایج تحقیقی توضیح داده شده که در آن عکس شخصی را به آزمون‌شوندگان نشان می‌دادند و از آن‌ها می‌خواستند که از بین پنج نام، فقط با دیدن عکس آن شخص اسمش را حدس بزنند. این تحقیق روی مردم فرانسه و یک کشور دیگر انجام شد.

قواعد ریاضی می‌گوید که اگر انتخاب‌ها صرفا براساس شانس باشد احتمالا باید فقط 20 درصد مواقع اسم شخص درست تشخیص داده شود و نه بیش‌تر. اما نتایج چیز دیگری را نشان می‌دادند، در حدود 40 مواقع حدس‌ها درست بودند! نکته این بود که در این تحقیق از اسامی رایج در آن کشورها استفاده کردند؛ مثل اسکات در فرانسه.

سپس محققان برای این که نمونه آماری را بالا ببرند این آزمون را روی کامپیوتر انجام دادند، به این صورت که حدود 100 هزار  عکس را به کامپیوتر دادند تا اسم آن‌ها را بر اساس عکس حدس بزند.

نتیجه این‌که کامپیوتر از بین دو انتخاب با دقت 64 درصد اسم شخص درون عکس را درست تشخیص داد که 14 درصد بالاتر از آمار احتمالات است.

 

اما نتایج این تحقیق به چه معنی است؟ بررسی‌ها نشان داده است که افراد جامعه شبیه اسامی خود می‌شوند. به عبارتی در جامعه استاندارد‌هایی برای نام اسکات یا ژولیت وجود دارد که افرادی که این نام‌ها را دارند خودشان را شبیه آن‌ها می‌کنند.

ضمن این که تحقیقات نشان داد مردم به صورت پیش‌فرض نسبت به نام‌های افراد تصورات و تجسماتی دارند. این دومین تحقیقی است که نشان می‌دهد نقش اسامی افراد در پیش‌داوری و تجسمات ذهنی تا چه میزان تاثیر دارد.

با کمی تامل می‌توانیم به این برسیم که ما هم در ایران و در فرهنگ کنونی جامعه دقیقا همین پیش‌فرض‌ها را نسبت به نام‌های اشخاص داریم. مطمئن هستم که هر کدام از ما در زمان شنیدن نام، بهراد، پارمیدا، غلام‌عباس و کلثوم تصاویر متفاوتی را به خاطر می‌آوریم. اگر غیر از این است که من دیگر سخنی ندارم!

اگر اسم تنبلی دارید آن را عوض کنید

شاید با خواندن نتایج این دو تحقیق درباره اسم خودتان نگران شده باشید. اما باید بگویم طبق تحقیقی که من انجام دادم حدود 60 درصد نام‌های موجود، خنثی هستند. شما اگر نامی خنثی دارید، مثل نام و فامیل خود من «احسان مهدی‌نژاد» و یا صدها نام دیگر، نیازی نیست که به فکر تعویض آن باشید.

اگر هم نام و نام فامیلتان زرنگ است که بسیار خوش‌شانس هستید. نام‌هایی مثل بهرام رادان، پرویز پرستویی، پارسا پیروزفر، نیکی کریمی و یا فرزاد فرزین، اسامی زبر و زرنگ محسوب می‌شوند.

اما اگر نام و فامیل‌تان تنبل است پیشنهاد می‌کنم همین امروز فکری به حالش بکنید. من از وقتی اولین مقالات و متن‌ سخنرانی‌هایم را در رابطه با موضوع اهمیت نام‌های شخصی را نوشتم این پیشنهاد را مطرح کرده‌ام.

مثلا همان اوایل در یکی از سخنرانی‌هایی که در دانشگاه تربیت مدرس تهران داشتم در رابطه با نام‌های شخصی تنبل، زرنگ و خنثی صحبت کردم. در آن جا از نام‌هایی که واژه غلام یا اسامی تنبل دیگری در آنها به کار رفته است یاد کردم و پیشنهاد دادم دوستانی که احیانا این نام‌ها در اسامی یا فامیلی‌‌شان است،‌ بسیار شایسته است که این واژگان ضعیف را تغییر دهند!

شاید تا به حال کمتر کسی به صورت رسمی این موضوعات را باز کرده باشد اما من چون معتقدم آینده افراد می‌تواند با آگاهی یا عدم آگاهی از این موضوعات تغییر کند خودم را موظف می‌دانستم که این اطلاعات را بیان کنم.

پس از سخنرانی چندتن از دوستان به من گفتند که ممکن است موضوع اسم‌های شخصی به برخی از افراد بر بخورد و به من توصیه کردند که از حیطه اسامی شخصی بیرون بیایم! اما  من چون معتقد بودم که موضوع اهمیت زیادی دارد، ول‌کن موضوع نبودم و بر همین اساس با دوستی در ثبت احوال صحبت کردم و ایشان مرا به چند قانون مهم و جالب در ثبت احوال راهنمایی کردند!

قوانین ارزشمند ثبت احوال برای تغییر اسم شخصی

طبق قوانین ثبت احوال می‌توان بسیاری از نام‌ها یا نام‌های خانوادگی تنبل را به راحتی تغییر داد. برابر ماده 20  قانون ثبت احوال کشور ایران، افرادی که در اسم‌شان کلمات زائد و غیرضروری وجود دارد می‌توانند این زوائد را با کمترین تشریفات قانونی بردارند. این زوائد شامل، غلام، قلی، ذولف و چند واژه دیگر هستند!

ترکیب‌های نامانوس و نیز نام‌هایی که موجب تحقیر افراد شود نیز به راحتی قابل تعویض هستند. اسم‌هایی مثل گرگی و قوچی و … همگی ممنوع و قابل تعویض هستند. همچنین اسامی‌ای مثل سلطانعلی که نوعی لقب حساب می‌شود هم قابل تعویض هستند و گذاشتن آنها اکنون ممنوع است!

 

اسامی نامتناسب با جنسیت هم قابل تعویض هستند؛ مثلا ماشاءالله برای خانم‌ها و اکرم و اشرف و محبت و غیره برای آقایان!

 

مورد بعدی، تصحیح اشتباهات املایی است که ممکن است سال‌ها پیش توسط مامور ثبت احوال انجام شده باشد و سال‌های سال گریبان‌گیر فرد باشد. مثلا در شناسنامه فرد به جای سهراب خورده است زهراب یا به جای منیژه ثبت شده است منیجه!

مورد دیگر هم تغییر نام افراد از اسامی هفته است، کسانی که اسامی‌ای مانند جمعه یا علی‌جمعه دارند و یا روزهای دیگر هفته، می‌توانند با کمترین تشریفات قانونی تغییرات را انجام دهند.

معضل دیگر، نام‌های خانوادگی طولانی است. طبق قوانین کنونی ثبت احوال (ماده 41)، اگر نام خانوادگی‌تان بیش از دو کلمه باشد، می‌توانید با کمترین موانع قانونی، این واژه‌های اضافی را بردارید.

همچنین اگر نام‌خانوادگی بیش از یک کلمه و یک حرف باشد هم قابل تغییر است. مثال دو اصل تهرانی، علی‌نژاد مطلق، آرحیمی پور، ب‌حسینی زاده! همچنین واژه‌های ناپسند مثل گداپور، گوش‌بر، روانی وغیره قابل تغییر هستند.

همینطور طبق تبصره یک این ماده از قانون ثبت احوال، نام‌های خانوادگی که پسوند شهر یا محله یا منطقه‌ای دارند می‌توانند بدون رعایت حق تقدم سایر فامیلی‌ها (بدون اجازه از فامیلی‌های موجود در آن شهر که بدون پسوند هستند)، قسمت نام محل را بردارند! مانند احمدی شیرازی به احمدی،  صادقی علی‌آبادی به صادقی و ….

مثلا اگر نام خانوادگی‌تان بهزادی تبریزی است می‌توانید با کمترین مشکل آن را به بهزادی تبدیل نمایید بدون این که لازم باشد از صاحبان نام بهزادی اجازه بگیرند!

همچنین تبصره دو همان ماده از قانون ثبت احوال می‌گوید که فامیلی یا پسوند ایلات و عشایر و مشاغل نیز، بدون کمترین تشریفات و رعایت حق تقدم قابل تعویض هستند! مثلا اگر نام فامیلتان کوراوند است می‌توانید به راحتی آن را تغییر داده و نام دیگری انتخاب نمایید و یا قسمت نام ایل را حذف کنید.

طبق قانون ثبت احوال نام‌‌های خانوادگی کفاش، نجار، بزاز و خراط وغیره هم قابل حذف و تغییر هستند. یعنی به طور کلی همه پسوندهای شغلی با کمترین تشریفات قانونی قابل حذف هستند.

حالا که متوجه شدید این قوانین هوشمندانه ثبت احوال چقدر راه را برای تغییر نام‌های تنبل آسان کرده است، بگذارید چند داستان از افرادی که از شر اسم‌های تنبلشان خلاص شده اند را برایتان بازگو کنم.

داستان سیدمحمد صادق عرفانیان سلماس زاده ترک پوریان!

در ابتدا داستانی از یکی از دوستان پدرم نقل می‌کنم که نام و فامیلش نقل مجالس بود: سیدمحمد صادق عرفانیان سلماس زاده ترک پوریان! ما او را عمو صادق خطاب می‌کنیم. این عموصادق فرد بسیار شوخی است و پدر من با او بسیار زیاد شوخی می‌کند.

در یکی از خاطراتی که پدرم از او نقل می‌کرد، می‌گفت: زمانی که او  سال‌ها پیش برای گرفتن گواهینامه اقدام کرده بوده گویا برای چاپ اسمش روی کارت گواهینامه دچار مشکل شده بود. چون طول اسمش دو خط بوده است! همین اواخر گویا عموصادق با اصرار فرزندانش که اکنون بزرگ شده‌اند و برای گرفتن انواع مدارک، دچار مشکل شده بودند بالاخره همت کرده و فامیلی‌اش را به عرفانیان کوتاه کرده است. آفرین عموصادق!

داستان ابراهیم هیزم‌کش

مثال دیگر شخص محترمی هست که کارهای برقی ما را انجام ‌می‌دهد و اسم و فامیلش ابراهیم هیزم کش است! این بنده خدا همه جا خودش را اوستا ابراهیم معرفی می‌کرد. من چندبار که شماره تلفنش را به دوستان دیگر دادم هم گفتم: اوستا ابراهیم!

وقتی طرف مقابل پرسید نام فامیلش چیست؟ گفتم شما بهشون بگید اوستا ابراهیم! خب واقعا این فرد دوست نداشت دیگران نام خانوادگی‌اش را بدانند. چندی پیش شنیدم که درصدد تغییر نام خانوادگی‌اش به ابراهیمی برآمده است. آفرین!

داستان مملی چاقالو

اما بگذارید مثال دیگری برایتان بیاورم. سال‌ها پیش پسری تپل، مپل و 13 ساله دارای یک مشکل بود! نام او محمدعلی بوده و به دلیل چاقی او را مملی چاقالو می‌نامیدند. این داستان کابوس زندگی محمدعلی بوده است تا این‌ که روزی تصمیم می‌گیرد که به این وضع خاتمه داده و نامش را به امیرهوشنگ تغییر می‌دهد.

در ابتدا مثل هر تغییری، افراد دیگر او را جدی نگرفته‌‌اند، اما او کوتاه نیامده و تا او را امیرهوشنگ صدا نمی‌زدند پاسخ نمی‌داد! او را مسخره کردند، ‌اما او باز هم کوتاه نیامد. سپس با او به جنگ پرداختند! او حتی از پدرش کتک هم خورد، اما باز هم کوتاه نیامد. بالاخره نام جدید او را پذیرفته‌اند.

او اکنون بیش از 50 سال است که امیرهوشنگ است! این شخص پدر من است. الان کمتر کسی محمدعلی مهدی‌نژاد را می‌شناسد و همگان وی را به نام امیرهوشنگ می‌شناسند.

 

ناگفته نماند که شاید اگر از ابتدا وی را محمدعلی می‌خواندند، او هرگز درصدد تغییر این نام بر نمی‌آمد! چه بسا که تلفظ صحیح بسیاری از نام‌ها خودش باعث ارزشمند بودن آن می‌شود. اما اغلب مشکلات از جایی آغاز می‌شود که دیگران شما را با الفاظ ساختگی و گاها تحقیرآمیز صدا می‌زنند.

در این زمان است که تحمل این شرایط سخت می‌شود! پس اگر خودتان یا اطرافیان‌تان درگیر چنین مشکلاتی هستید در انجام این تغییر تردید نکنید.

ترفند استفاده از اسم مستعار یا اسم تغییریافته

اگر بخواهید اسم برند شخصی زرنگ داشته باشید راهکارهایی غیر از تغییر اسم رسمی هم وجود دارد. می‌توانید از اسامی مستعار یا افزودن قسمت‌هایی اضافه به نام‌تان بدون آنکه به صورت رسمی آن را تغییر دهید، استفاده کنید.

 

سال‌های سال است که خصوصا هنرپیشه‌های بین‌المللی و ایرانی از این موضوع آگاه بوده‌اند و برای خود اسامی هنری یا مستعار انتخاب  می‌‌کنند: مثل رونالد ریگان که اول هنرپیشه بود، مرلین مونرو، جان وین و کرک داگلاس. همین طور بسیاری از نویسندگان و چهره‌های ایرانی هم از اسامی مستعار یا تغییر یافته برای خود استفاده می‌‌کنند که نمونه‌هایش به وفور دوروبرتان هستند. در زیر فهرستی از این اسامی را می‌بینید:

 • رقیه فخر‌الملوک توکلی تبدیل شده به رقیه چهره‌آزاد
 • قدرت‌الزمان وفادوست تبدیل شده به شهلا ریاحی
 • سکینه کبودرآهنگی تبدیل شده به پروانه معصومی
 • سید حامد احمدزاده تبدیل شده به حامد همایون
 • بیتا لهارخانی دینبلی تبدیل شده به بیتا فرهی
 • مهین نیک طبع تبدیل شده به مهین شهابی
 • گلاب مستعان تبدیل شده به گلاب آدینه
 • فخری اسودی تبدیل شده به فخری خوروش
 • احمد سعید حق پرست راد تبدیل شده به سعید راد
 • عباسعلی حاتمی عباسی تبدیل شده به علی حاتمی
 • کمال مصفی تبریزی تبدیل شد به کمال تبریزی
 • مجید مجیدی تالشی تبدیل شد به مجید مجیدی
 • سعید مهراد سهیلی تبدیل شده به سعید سهیلی
 • مهدی هاشمی قرمزی تبدیل شده به مهدی هاشمی
 • رامبد جوان تبریزی تبدیل شده به رامبد جوان
 • کریم باقری کرویق تبدیل شده به کریم باقری
 • محمدعلی کریمی پاشاکی تبدیل شده به علی کریمی
 • سید مهدی رحمتی اسکویی تبدیل شده به سید مهدی رحمتی
 • شیث رضایی خنکدار تبدیل شده به شیث رضایی
 • فرهاد مجیدی قادی کلایی تبدیل شده به فرهاد مجیدی

ترفند تبدیل نام‌های شخصی معمولی و خنثی به نام‌های قدرتمند

من ترفندی کاربردی و قدرتمند را برای تبدیل نام‌های معمولی و خنثی از لحاظ تجاری به نام‌های قدرتمند پیشنهاد می‌کنم: دوستانی که فعالیت تجاری دارند و اسامی‌شان زیاد مورد استفاده قرار می‌گیرد، به خصوص اگر در شبکه‌های مجازی فعالیت تجاری دارند، چنانچه اسامی زیر را دارند، از واژه امیر به عنوان پیشوند اسامی خود استفاده کنند:

علی…..…..امیرعلی

حسین…….امیرحسین

عباس……..امیرعباس

حسن ……امیرحسن

 

مطمئن هستم این کار تاثیر بسزایی روی کیفیت بازخورد اسامی شما خواهد گذاشت و با این کار نام شما به یک نام قدرتمند زرنگ بدل خواهد شد! حتما هم نیازی نیست که این اسامی را به صورت رسمی تغییر دهید بلکه می‌توانید فقط در شبکه‌های مجازی، سایت‌تان، کتاب‌تان و … از این اسامی استفاده کنید.

 

با همین ترفند می‌توان برخی اسم‌های تنبل را به صورت غیر رسمی تغییر داد. چندی  پیش در یک کانال فضای مجازی تبلیغی برایم آمد مبنی بر برگزاری یک همایش که  در مورد اینترت مارکتینگ بود.

عکس خوبی از سخنران روی تبلیغ بود. اما چیزی که مرا متعجب کرد نام و نام‌خانوادگی سخنران که چیزی شبیه این بود: جانعلی‌مراد شهرآبادی‌زاده سخنران اینترنت مارکتینگ!

آخر دوست جوان سخنران من، با تمام احترامی که برای همه اسامی قائل هستم، شما با این اسم و فامیلی تنبل، کار بسیار سختی خواهید داشت! نام و فامیل شما تنبل است. در کمترین حالت به صورت غیررسمی می‌توانید از نام امیرعلی به جای جانعلی مراد و از فامیلی شهری به جای شهرآبادی‌زاده استفاده کنید؛ جانعلی مراد شهرآبادی‌زاده: تبدیل غیر رسمی به امیرعلی شهرابی

برای تغییر اسم به شغلتان توجه کنید

در بعضی از مواقع، اسم‌هایی که شاید برای بسیاری افراد زرنگ به حساب نیایند برای افرادی با برخی مشاغل خاص خنثی و یا حتی زرنگ به حساب بیایند! من در کتابم توضیح داده‌ام که شاید اسمی که برای یک مدیر شرکت نامی نامناسب یا تنبل محسوب شود، برای یک هنرمند کمدین نامی زرنگ به حساب آید. پس این نکته را باید در انتخاب اسم برند شخصی مد نظر قرار دهید.

بگذارید مثالی بزنم. چندی پیش در همایشی با حضور تعدادی از نخبگان کشور بودم که آقای حسن ریوندی، استندآپ کمدین معروف ایران هم به عنوان مهمان و برای سخنرانی حضور داشتند. جلسه، جنبه‌ای جدی داشت و آقای ریوندی که در حال تعریف خاطراتش بود در قسمتی از خاطرات گفت: سال‌های سال دوست داشتم اسمم اشکان می‌بود! وی گفت: تا مدت‌های مدیدی این دغدغه ذهنی‌ام بود! البته دیگه الان نیست! ایشان با توجه به نوع کار طنزی که انجام می‌دهند، اکنون دیگر با نام و فامیل‌شان مشکل خاصی ندارند!

همین‌طور طنزپرداز ماهر دیگر کشورمان، آقای حمید ماهی‌صفت هم با وجود نام خانوادگی نسبتا عجیبی که دارند ظاهرا مشکلی با این نام ندارند! من فکر می‌کنم چون در نام خانوادگی ایشان از واژه ماهی که تصویری هم هست استفاده شده است، به شناخته شدن ایشان تا حدود زیادی کمک هم کرده است! اوایل من تصور می‌کردم که ماهی‌صفت فامیلی ساختگی‌شان است.

پس می‌توان نتیجه گرفت که موقعیت شغلی ما در انتخاب اسم برند شخصی و این که چه اسمی مناسب است تاثیر بسیاری دارد. در برخی از مشاغل و جایگاه‌های شغلی، نام‌هایی معمولی و شاید حتی غیرعادی هم می‌تواند برای شما مفید باشد و برای برخی از مشاغل و جایگاه‌های اجتماعی نیازی به تغییر نام و فامیل نیست.

مراقب باشید ژان کلود وندام نشوید!

اگر با توضیحاتی که در این مقاله دادم قصد دارید نامی مستعار یا جدید برای خود انتخاب کنید باید به یک نکته مهم توجه کنید: اسمی انتخاب کنید که به ظاهر و سبک‌تان منطبق باشد و باعث دردسر جدیدی برایتان نشود. این موضوع را با نقل یک داستان برایتان توضیح می‌دهم.

چندی پیش با یکی از بستگانم که در ایالات متحده زندگی می‌کند صحبت می‌کردم. به من گفت که نام و فامیلش را تغییر داده است. اسم و فامیلش سید محمد امین محسنی مفیدی بود که قطعا طولانی به حساب می‌آمد. خصوصا که در لاتین بسیار سخت نوشته می‌شد.

او نام و فامیلش را به امین مفیدی تغییری شایسته داده بود. امین تعریف کرد زمانی که برای تغییر نام به اداره مربوطه رفته بود، افراد زیادی در سالن انتظار نشسته بودند و هر کس که کارش تمام می‌شد از بلندگوی سالن نام و نام خانوادگی جدیدش را صدا می‌زدند. در آمریکا هیچ محدودیتی برای انتخاب نام و فامیل افراد وجود ندارد.

امین گفت: ناگهان پخش یک نام از بلندگوی سالن، توجه من و اغلب حاضران را به خودش جلب کرد! ژان کلود وندام! ژان کلود وندام! برای آن دسته از دوستانی که این نام را نمی‌شناسند، این نام یک هنرپیشه معروف آمریکایی است که بدنساز و رزمی کار بوده است.

امین گفت: همه منتظر بودیم که چه کسی این نام را برای خودش انتخاب کرده است! ناگهان با یک مرد 50 کیلویی لاغر اندام و نحیف مواجه شدیم که احتمالا معتاد هم بود! تمام سالن ریز ریز و برخی هم بلند بلند زدند زیر خنده. این بنده خدا با این ظاهر، اسم یک فرد معروف عضلانی را روی خودش گذاشته بود که باعث خنده و استهزای حضار شد!

خلاصه این داستان می‌تواند یک درس برای نام‌گذاری انواع اسامی، خدمات و محصولات آموزنده باشد. اگر اسم ما با سبک و کلاس و ظاهرمان متناسب نباشد باعث سوژه شدن ما می‌شود.

پس پیشنهاد می‌کنم اگر خواستید نام‌تان را به صورت رسمی یا غیر رسمی تغییر دهید به این موارد هم فکر کنید که مثل ژان کلود وندام تقلبی نشوید!

خب ممنون که این مقاله را تا انتها مطالعه نمودید

امیدوارم که با خوانده این مقاله چنانچه اسم تنبلی دارید حتما در اولین فرصت به فکر تعویض آن باشید

اما برای دوستانی که علاقه‌مند هستند برای انتخاب یک اسم برند سازمانی، محصول، شرکت یا ختی شخصی بسیار اصولی‌تر بیاموزند یک پیشنهاد داریم:

 

دوره پیشرفته انتخاب اسم برند

یک کارگاه ضبط شده سه ساعته و دانلودی است که شما می‌توانید در آن با ده‌ها تکنیک ساخت اسم برند قدرتمند آشنا شوید

اگر علاقه‌مند به انتخاب یک اسم قدرتمند برای برند خود هستید نگاهی به این کارگاه بیندازید.

 

اطلاعات بیشتر درباره کارگاه تخصصی انتخاب اسم برند (کلیک نمایید)

 

ضمنا ملاحظه ویدیوی زیر نیز شاید به شما برای اطلاعات بیشتر در این باره کمک کند.

(Visited 1,248 times, 1 visits today)
اشتراک گذاری با دیگران :

2 نظر در “انتخاب اسم برند شخصی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انتخاب اسم برند براى مغازه و فروشگاه
نشد که بشه
فايل صوتى اسنراتژي تمايز
نشد که بشه
وبينار تخصصى داستان برند
نشد که بشه
10% تخفیف خرید
نشد که بشه
15% تخفیف خرید
نشد که بشه
20% تخفیف خرید
نشد که بشه
شانس خودتون رو امتحان کنید

بعضی وقتا تو زندگی شانس هم اهمیت داره!!

ما در هزارمدیر یه گردونه شانس گذاشتیم که شما فقط لازمه ایمیل و شماره موبایل خودتون رو وارد کنین که نزد ما محفوظن
بعدش گردونه رو میچرخونین و میتونین محصول رایگان ببرین یا این که تخفیف بگیرید!

‌پ.ن

هیچ کس در این گردونه بازنده نیست!!