گاو بنفش تجارت خود را پیدا کنید!!

 

چندین سال پیش، بازاریابی حرفه‌ای به نام  ست گادین کتابی نوشت به نام گاو بنفش.

داستان از این قرار بود که ست گادین، روزی در فرانسه از جاده‌ای روستایی عبور می‌کرده است که ناگهان گله‌ای از گاوها توجهش را جلب می‌کند. ماشین را پارک کرده و لحظاتی محو زیبایی گاوها می‌شود اما پس از چند دقیقه، منظره گاوها برایش تکراری می‌َشود. به ناگاه فکری به ذهنش می‌آید و با خودش می‌گوید که اگر یکی از این گاوها بنفش بود چقدر می‌توانست جذاب باشد!!

همین موضوع باعث شد وی کتابی بنویسد به نام گاو بنفش که جزو پرفروش‌ترین‌های آمازون بوده و هست. در این کتاب قرار است یک نکته به تمام بازاریابان و صاحبان کسب‌کار یادآوری شود و آن هم این است:

امروز در هر زمینه‌ای که قصد دارید به آن وارد شوید و یا در آن هستید،‌ ده‌ها محصول و نام تجاری دیگر وجود دارند که هر کدام قسمتی از بازار موجود را به خود اختصاص داده‌اند. با قدرت می‌توان گفت که:

 اگر ایده‌ای متمایز برای ورود یا حضور در بازار ندارید‌، عملا از  شانسی بسیار اندک برای موفقیت برخوردار هستید!

یکی از بزرگترین مشکلات اغلب کسب‌وکارهای کنونی ما خصوصا در ایران این است که کمترین توجهی به این موضوع ندارند!

کسب و کارهای ما بیشتری شبیه همان گاوهای قهوه‌ای معمولی هستند که برای چشم مصرف‌کنندگان تکراری شده‌اند. اگر ایده متمایزی ندارید توصیه من این است که به بازار وارد نشوید.

این که بسیاری از کارآفرینان نوپا می‌گویند: ما کیفیت بهتری داریم یا خدمات قوی‌تری به مشتری می‌دهیم مستلزم این است که ابتدا به امر توسط مشتریان انتخاب و خریداری شوید،‌ ضمن این که تمام رقبای شما هم همین ادعا را دارند!!

پس اولین قدم داشتن یک ایده متمایز یا همان گاو بنفش است.

بعد از مشخص نمودن ایده متمایز، باید تقاضای بازار موجود را نیز بسنجید و محصول یا خدماتی تولید کنید که تا حدودی توسط مشتریان شناخته‌شده باشد و شما بهبود دهنده محصول قبلی باشید و نه این که کلا محصولی جدید و غیرعادی تولید کنید. مثال:

زمانی که شرکت آرپانوش با محصول ایستک وارد بازار شد، آن‌ها‌ اولین شرکتی بودند که ماءالشعیرهای تلخ را با طعم‌های میوه‌ای ترکیب نمودند و به همین ترتیب در کوتاه‌ترین زمان ممکن توانستند موفقیت بسیاری کسب کنند.

همین‌طور شرکت اپل با تولید گوشی اینترنتی و ترکیب دو واژه اینترنت و تلفن  و ساخت نام تجاری

( آیفون ) توانست به سرعت، جایگاهی قدرتمند در ذهن مشتریان پیدا کند!

تلفن موبایل دستگاهی شناخته شده و پرکاربرد بود و اینترنت هم جایگاهی مقبول کسب کرده بود. استیو جابز این دو را باهم ترکیب کرده و تلفنی بهبود بخشیده را به بازار ارائه داد که اینترنت را در دسترس عموم  و به صورت همراه قرار می‌داد!

پس فراموش نکنید که ایده در عین جدید و متمایز بودن باید جایگاهی نیز در ذهن مشتریان داشته باشد و اگر کلا کالایی جدید و بدون پیشینه باشد،‌ بازاریابی آن بسیار سخت و شاید غیر ممکن باشد.

بیش از یک قرن پیش که هنری فورد اتوموبیل‌های اولیه خودش را ساخت این ماشین‌ها به کالسکه بدون اسب معروف بودند و نه اتومبیل!! چرا؟

چون کالسکه برای مردم ملموس بود و می‌دانستند که قرار است با چه‌چیزی برخورد کنند!!

این موضوع را فراموش نکنید. همین‌طور زمانی که اولین موتور سیکلت‌ها تولید شدند از آنها به عنوان دوچرخه‌ای موتوردار نامبرده شد .

اگر دقت کنید، اغلب محصولات و خدمات دوروبر ما بهبودیافته محصولات پیشین هستند.

نکته مهم دیگری که این روزها باید به آن بسیار توجه نمایید نام تجاری‌‌ای است که برای محصول یا خدمات خود انتخاب می‌نمایید. اسامی به منزله دروازه ورود به ذهن مشتریان شما هستند و اگر از اصول نام‌گذاری آگاه باشید می‌توانید با ساختن یا یافتن نامی مناسب سرعت پیشرفت‌تان را چند برابر نمایید.

من کتاب الکترونیکی دارم به نام درواژه، که در آن به تعدادی از اصول نام‌گذاری تجاری اشاره نموده‌ام. دوستانی که علاقه‌مند به مبحث ساخت نام تجاری هستند می‌توانند با دانلود رایگان این کتاب از الگوهای موجود ساخت نام تجاری آگاه شوند. آدرس زیر را copy کرده  و در مرورگر خود paste نمایید.

www.1000modir.com/wp-content/uploads/2017/01/کتاب-الکترونیک-درواژه.pdf

اما قسمت بسیار مهم دیگر برای موفقیت یک کسب‌وکار، مشخص نمودن استراتژی آنهاست که خود شامل سه قسمت است:

در ابتدا تعریف استراتژی را طبق لغت‌نامه میریام وبستر برایتان آورده‌ام که یک واژه نظامی است:

چیدمان نیروها به نحوی که نسبت به نیروهای دشمن در موضع برتری قرار بگیرند را استراتژی می‌نامند.

 

  1. استراتژی عملیاتی یا operational strategy
  2. استراتژی کسب و کار یا business strategy
  3. استراتژی سازمانی یا corpor strategy

که هر کدام جایگاه و تعاریف خاص خود را دارند. اما اگر بخواهم به صورت بسیار خلاصه برای شما این موارد را تشریح نمایم،‌ تعاریف اینگونه هستند:

  1. استراتژی عملیاتی شامل دستورالعمل‌های داخلی کسب‌وکار شما می‌شود. به طور مثال نوع استخدام و اخراج کارکنان، حقوق و مزایای کارکنان و سیستم ورود و خروج و مواردی از این دست است.

 

  1. استراتژی کسب‌وکار همان واژه استراتژی عمومی است که به روش‌های کسب‌وکار ما در بازار اشاره دارد و شامل اجرای طرح‌های تخفیف،‌ جشنواره‌ها، فروش‌های اقساطی و بازاریابی و ….می‌شود.

 

  1. استراتژی سازمانی استراتژی‌ای است که هر کسب‌وکاری باید حداقل سالی یک‌بار در جلسه‌ای حتی بین شما و خودتان، اگر خودتان به تنهایی کار می‌کنید، تشکیل شود و در آن مشخص کنید که آیا ادامه کارتان در این بازار اصلا درست است یا خیر؟ کاری که شرکت کیمبرلی کلارک چند دهه پیش انجام داد و از صنعت کاغذهای چاپی بیرون آمد و پس از فروش کل دستگاه‌های چاپ کاغذ،‌ دستگاه‌هایی برای تولید دستمال کاغذی خریدند و محصول قدرتمند کلینکس را تولید کردند که این شرکت متوسط را به بالاترین رتبه‌های شر‌کت‌های دنیا رسانید.

 

  1. پس جمع‌بندی کنیم:

اول: گاو بنفش کسب وکار خود را مشخص کنید

دوم: تقاضای بازار را بسنجید و کالایی تخیلی تولید نکنید که بازار هیچ شناختی از آن ندارد.

سوم: یک نام تجاری قدرتمند و مناسب برای آن بسازید

چهارم: استراتژی‌های سه گانه خود را تعیین کرده و آن‌گاه با قدرت تمام،‌ اقدام به حرکت در بازار نمایید.

من به شما تضمین می‌دهم که چنانچه موارد فوق را در هر کسب‌وکاری به درستی به کار ببندید،‌ در زمانی کوتاه و در هر بازارای به سرعت موفق خواهید شد.

موفق و نام‌دار باشید.

احسان مهدی‌نژاد

www.1000modir.com

احسان مهدی نژاد
Ehsan Mehdi Nezhad

 

 

بالای سربرگ

مطالب مرتبط

3 نظر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *